لطفا برای مشاهده بهتر تارنما قلم فارسی موجود را دریافت کنید.  كاوش پيشرفته

WWW.FARSBAR.IR
(صفحه۶۰)

فهرست اصلي
فهرست:

  * «مندني‌پور» مصوبه اسكودا براي حمايت از ايثارگران در آزمون وكالت سال ۹۱ را تشريح كرد
-------------------------------------------------------------  * «مندني‌پور» مصوبه اسكودا براي حمايت از ايثارگران در آزمون وكالت سال ۹۱ را تشريح كرد

رييس اتحاديه سراسري كانون هاي وكلاي دادگستري ايران(اسكودا) از تصويب مصوبه‌اي براي حمايت از داوطلبان آزمون وكالت ۹۱ به ويژه ايثارگران شركت كننده در اين آزمون خبر داد و تاكيد كرد كه نتيجه عملي اين مصوبه از جانب كانون‌ها وكلا در اعلام اسامي قبول شدگان ظهور پيدا خواهد كرد.

علي مندني پور در گفت و گو با خبرنگار حقوقي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) درباره جلسه اسكودا كه با حضور روساي ۲۳ گانه هيات مديره هاي كانون وكلاي دادگستري برگزار شده بود، گفت: اتحاديه‌ي وكلا (اسكودا) طبق روال گذشته، پس از اعلام نتايج آزمون و قبل از اعلام رسمي آن از طرف كانون‌هاي ۲۳ گانه و در راستاي بحث و بررسي و به كارگيري رويه واحد درخصوص چگونگي حمايت از ايثارگران جلسه‌اي فوق‌العاده را با حضور روساي كانون‌هاي وكلاي دادگستري سراسر كشور برگزار كرد و مواردي را از تصويب گذراند.

وي تصريح كرد: پس از حدود ۳ ساعت بحث و بررسي پيرامون ابعاد قانوني، علمي و عملي با اكثريت آراء روسا، مصوبه‌اي مبني بر حمايت از داوطلبان عادي و به ويژه ايثارگر شركت كننده در آزمون وكالت امسال به تصويب رسيد كه نتيجه عملي اين مصوبه از جانب كانون‌ها در اعلام اسامي قبول شدگان ظهور پيدا خواهد كرد.

مندني پور درباره اين كه آيا تمامي كانون‌هاي وكلاي دادگستر ي موظف به رعايت اين مصوبه هستند؟ گفت: براي وكيل و نيز كانون‌هاي وكلا اصل بر محوريت استقلال كانون‌هاست. اصل استقلال كانون‌هاي وكلاي دادگستري ايجاب مي‌كند كه هر كانون با توجه به شرايط و مقتضيات و نيازهاي خاص خود بتواند براي مصوبه‌هاي هيات مديره خويش البته با لحاظ حكومت قانون، اعتبار قائل شده و آن را به كار ببندد.

رييس اتحاديه سراسري كانون هاي وكلاي دادگستري ايران(اسكودا) ادامه داد: از آنجايي كه هدف از اين جلسه گره گشايي از موانع پيش روي ايثاگران در راه‌يابي به جمع قبول شدگان اين دوره حرفه وكالت بوده است، لذا همه‌ي كانون‌ها بر روي اين حمايت تاكيد داشته و عملا در سراسر كشور در اين مورد به يك نحو عمل خواهد شد كه خود بيانگر احترام به مصوبات اسكوداست. امري كه به گونه اي يكسان در همه‌ي كانون‌ها اجرا شده و حاصل آن تحقق رويه‌ي واحد در تمامي كانون هاي كشور خواهد بود.

مندني پور در پاسخ به سوال ديگري درباره اين كه آيا پيشنهادي براي جبران ضعف علمي احتمالي ايثارگران ورودي اين دوره در جلسه مذكور مطرح شده است يا خير؟ اظهار كرد: نمره‌ي كسب شده از جانب ايثارگران در اين دوره به غير از تعدادي انگشت شمار، بسيار ضعيف نشان داده شده است. مي دانيم كه وكيل دادگستري با جان، مال و حيثيت مردم سر و كار دارد و علاوه بر رعايت اخلاق حرفه‌اي در اين شغل نياز به دانش حقوقي لازم و كافي براي وكيل وظيفه شناس و معاضد دستگاه قضاست. لذا در همين راستا و به منظور جبران اين نقيصه مهم، كانون‌هاي وكلا آمادگي لازم را در برگزاري دوره هاي آموزشي براي اين عزيزان وراي آموزش‌هاي معمول در كانون‌ها اعلام داشته و آن را پيش شرط پذيرش قرار مي‌دهند.

وي درباره اين كه بدون لحاظ كردن اين مصوبه، چه تعداد ايثارگر موفق به ورود به دوره كارآموزي وكالت شده‌اند؟ گفت: در بررسي آماري كه ۴۸ ساعت گذشته انجام گرفته، حكايت از اين واقعيت دارد كه در حالت عادي و بدون لحاظ كردن اين مصوبه، تعداد ايثارگراني كه در قالب شناخته شده و قانوني ورود پيدا كرده‌اند در خوشبينانه ترين حالت تعداد بسيار اندكي هستند. قطعا كانون‌هاي وكلاي داگستري بنا به جايگاه خود در صورت لزوم اطلاعات لازم را به قبول شدگان ارائه خواهد داد و بديهي است هر يك از عزيزان ايثارگر خود به اطلاعات شخصي كارنامه آزمون دسترسي داشته و بهتر از هر كس ديگر ارزيابي لازم را از توان علمي خود حاصل خواهند كرد.

مندني‌پور در پاسخ به سوال ديگري مبني بر اين كه در مقايسه با ايثارگران آيا نسبت به داوطلبان آزاد نيز چنين حمايتي به عمل آمده است يا خير؟ خاطرنشان كرد: براساس آمار موجود، مشكل خاصي در خصوص داوطلبان غير ايثارگر در كانون‌ها نداشته‌ايم. شايد در چند كانون در حدود تعدادي اندك و حداقل نمره ۱۰ را داشتيم كه در قالب ظرفيت هاي اعلام شده قابل حل بوده‌اند. در واقع در اين راستا هم ساز و كارهاي متناسب با توجه به نياز بسيار اندك آنان و با هدف پرهيز از تبعيض به كارگرفته شده است.

رييس اتحاديه سراسري كانون هاي وكلاي دادگستري ايران (اسكودا) در پاسخ به سوال ديگري درباره اين كه با توجه به وضعيت نمره‌ي ايثارگران و علي رغم حمايت ويژه كانون ها از ايثارگران در اين دوره، سياست كانون‌ها در تكميل ظرفيت چيست؟ گفت: در اجراي تبصره ماده ۱ قانون كيفيت اخذ پروانه وكالت هرساله كميسيوني مركب از رييس كل دادگستري، رياست دادگاه انقلاب و رييس كانون حوزه قضايي مربوطه تحت عنوان «كميسيون نياز» با عنايت به مقتضيات و نيازهاي خاص آن حوزه تعداد مورد نياز كارآموز وكالت را اعلام و كانون‌ها موظف به پذيرش اين تعداد مي‌باشند كه طي تشريفات خاص از طريق سازمان سنجش آموزش كشور و با نظارت اسكودا به نمايندگي از سوي كانون‌ها صورت مي‌گيرد.

مندني پور تصريح كرد: بديهي است با همه حمايت حداكثري از اين عزيزان در صورت نداشتن شرايط لازم در ميان ايثارگران به گونه‌اي كه در اين آزمون ديده مي‌شود از داوطلبان عادي واجد شرايط دعوت به عمل مي‌آيد. در هر صورت اصل بر اين است كه تعداد ظرفيت اعلامي هر ساله در هر كانون در درجه اول از داوطلبان مربوطه (عادي و ايثارگر) تكميل مي‌شود مگر آنكه واجد شرايط پيش بيني شده نباشند.

وي يادآور شد كه به اين ظرفيت بند (د) ماده ۸ و بند (الف) ماده ۸ نيز اضافه مي شود كه با احتساب اين دو بند هر ساله جمع قابل توجهي به آمار ورودي كانون هاي وكلا افزوده مي شود كه اين تعداد علاوه بر رقم تعيين شده توسط كميسيون نياز سالانه است.

رييس اتحاديه سراسري كانون هاي وكلاي دادگستري ايران(اسكودا) درباره پروسه اعتراض معترضان به آزمون وكالت نيز اظهار كرد: «اعتراض» حق هر شهروندي است البته با رعايت قانون و حفظ نظم. داوطلباني كه نسبت به نمره درج شده در كارنامه رسمي سازمان سنجش معترض‌اند، حق دارند با مراجعه به كانون مربوطه فرم هاي اعتراض را كه از قبل در همين رابطه در اختيار كانون‌ها قرار داده شده دريافت و پر كنند. پس از ۵ روز اين فرم‌ها از طريق كانون مربوطه به دفتر اتحاديه ارسال و اين دفتر مبادرت به ارسال اعتراضات واصله از سراسر كانون‌ها ظرف مدت يك هفته به سازمان سنجش آموزش كشور خواهد كرد كه پس از اعلام نتايج بررسي سازمان سنجش به دفتر اتحاديه، اين دفتر در اولين فرصت اقدام به ارسال جوابيه سازمان سنجش به كانون‌هاي مربوطه مي كند كه در نهايت داوطلبان از طريق كانون مربوطه در جريان نتايج اعتراضات خود قرار خواهند گرفت.
بالا
فهرست اصلي


 *English
Lawyer Search <  
Francias* 

 *كانون جهاني (IBA)
اتحاديه كانونها
 *مصوبات
 *مجمع عمومي
 * شوراي اجرائي
 *كميسيون‌انفورماتيك

كانونهاي وكلا
 *مركز
 *فارس
 *آذربايجان شرقي
 *آذربايجان غربي
 *اصفهان
 *مازندران
 *خراسان
 *گيلان
 *قزوين
 *كرمانشاه و ايلام
 *خوزستان
 *همدان
 *قم
 *كردستان
 *گلستان
 *اردبيل
 *مركزي
 *بوشهر
 *زنجان
 *لرستان
 *کرمان


امور وكلا و كارآموزان  *فهرست اسامي
 *مصوبات كانون
 *كميسيون حقوقي
 *كارآموزي و اختبار
 *آزمون وكالت
 *نظرات وكلا

طرح‌ها و لوايح وكالت
 *كتابخانه
 *مقالات حقوقي
 *مجله حقوقي
 *نشريه داخلي

منابع حقوقي
 *بانك قوانين
 *آراء قضائي
 *نظرات مشورتي
 *لوايح و اوراق
 *مراجع رسيدگي
 *پرسش و پاسخ

سايتهاي‌اطلاع‌رساني
 *حقوقي و داخلي
 *حقوقي خارجي
  لطفا برای مشاهده بهتر تارنما قلم فارسی موجود را دریافت کنید.  كاوش پيشرفته
All Rights Reserved.
© 2003 Iranian Bar Associations Union
No. 3, Zagros St., Argentina Sq., Tehran, Iran
Phone: +98 21 8887167-9     Fax: +98 21 8771340    
Site was technically designed & developed by Nima Norouzi