لطفا برای مشاهده بهتر تارنما قلم فارسی موجود را دریافت کنید.  كاوش پيشرفته
شروع خدمات جديد در قسمت - پرسش و پاسخ - سايت اطلاع رساني (صفحه۱)

فهرست اصلي
فهرست:

  * شروع خدمات جديد در قسمت - پرسش و پاسخ - سايت اطلاع رساني
  * توضيحات دوره جديد خدمات قسمت پرسش و پاسخ
  * سوالات حقوقي در خصوص مشكلات عمومي و قضائي - بخش اول
  * سوالات عمومي راجع به سايت اطلاع رساني و كانون هاي وكلاي دادگستري
-------------------------------------------------------------  * توضيحات دوره جديد خدمات قسمت پرسش و پاسخ

در پي راه اندازي سايت اطلاع رساني اتحاديه و پيش بيني صفحه مخصوصي ، تحت عنوان « تماس با ما » از ابتداي راه اندازي اين سرويس ، روزانه سوالات ودرخواست هاي متعددي از طرف همكاران و كارآموزان و حتي علاقه مندان به امور وكالت دادگستري واصل ميشود . كه در ابتدا تعداد سوالات و مطالب اندك بود و لكن در حال حاضر بشدت رو به افزايش است .


متاسفانه حجم فعلي اين سوالات و نيز تكراري بودن بسياري از آنها و اساسا ارتباط اين سوالات با مسئوليتها و امكانات محدود سايت اطلاع رساني به نحوي است كه امكان پاسخ شايسته و مورد به مورد را فراهم نمي سازد و از اين حيث ضمن پوزش و عذرخواهي از كليه سوال كنندگان ، در تلاش براي پيدا كردن راه حل مناسبي هستيم .

بعلاوه اين مشكل ، در حال حاضر نسبت به خدمات مورد نياز نمايندگان انفورماتيك كانون ها نيز وجود دارد . ( به نحوي كه به زحمت مي توان باور گرد ، حجم عظيم اطلاعات سايت اطلاع رساني و خدمات فعلي آن ، بدون وجود نفرات و كادر دائمي ، در گذشته انجام شده است و همچنان ادامه دارد ! )

در ابتداي شروع طرح هاي توسعه خدمات اينترنتي در كانون هاي وكلاي دادگستري و طراحي و ايجاد سايت اطلاع رساني مشترك ، تلقي بر اين بود ، كه با توسعه فرهنگ استفاده از پست الكترونيكي ، به مرور قسمت هاي مختلف كانون ها ، هر يك داراي يك پست الكترونيكي باشند و مخاطبان آنها نيز ، مستقيما مطالب خود را براي قسمتها و اشخاص مربوطه ارسال نمايند . متاسفانه بايد ادغان نمود ، كه براي نيل به هدف مذكور ، به نحو مطلوب ، هنوز فاصله زيادي باقي مانده است .

زيرا هر چند ، تمامي كانون هاي وكلاي دادگستري و اتحاديه داراي پست الكترونيكي مستقل بوده و قسمتهاي داخلي برخي كانون ها مثل فارس و به خصوص كانون مركز ، كميسيون هاي مهم داراي يك پست الكترونيكي مستقل مي باشند ، لكن همچنان شاهد درخواست هاي متعدد مخاطبان سايت ، در خصوص مسائل مختلف مربوط به كميسيون هاي كارآموزي ، معاضدت ، بين الملل و روابط عمومي و غيره و حتي امور اصلي كانون هاي مختلف ، فقط از مديريت سايت اطلاع رساني ، هستيم ! .

آدرس كامل پست هاي الكترونيكي اداري كانون ها را مي توان از طريق صفحه مخصوص « پست الكترونيكي » مشاهده نمود .

شايد به جهت سهولت استفاده از قسمت « تماس با ما » به نسبت استفاده از سرويس پست الكترونيكي كه حتي در سطح بين المللي گسترش خدمات مجاني شركت هاي بزرگ اينترني ، كه مثلا سايت ياهو مبادرت به اعطاء سرويس مجاني پست الكترونيكي و خدمات جانبي و تامين فضاي ۲۵۰ مگا بايت براي هر استفاده كننده برآمده و گفته شده سايت معظم گوگل در حال بررسي و مقدمات اعطاء يك گيگا بايت براي هر استفاده كننده است ! ! ! ، در عمل ، علي رغم وجود و اعلام پست الكترونيكي كانون ها و قسمت هاي آنان و امروزه ، همچنان شاهد گسترش استفاده از قسمت و سرويس خاص سايت كانون ها تحت عنوان « تماس با ما » هستيم .

به اين دليل ، مديريت سايت اطلاع رساني در تلاش براي پاسخ به همكاران و كليه علاقه مندان به سايت اتحاديه و كسانيكه مطالبي را از طريق قسمت « تماس با ما » ارسال مي نمايند ، مبادرت به اقدامات ذيل مي نمايد ، تا بهتر از گذشته امكان پاسخ گوئي براي مخاطبان سايت وجود داشته باشد .

۱ ) تلاش براي جذب يك نفر نيروي تمام وقت براي مشاهده روزانه پيغامها و درخواست هاي قسمت « تماس با ما » و ارسال مواردي كه دقيقا مشخص به كانون خاصي يا كميسيون بخصوصي در كانون مركز است و حتي المقدور كسب پاسخ مناسب از واحد يا كانون مربوطه براي اعلام پاسخ به متقاضي ، به خصوص مواردي كه داراي جنبه عمومي بوده و مشكلي و سوالي است ، كه تعدادي از همكاران يا هم وطنان به آن دچار هستند و انعكاس در سايت اطلاع رساني ، براي جلوگيري از سوالات تكراري ضرورت داشته باشد .

۲ ) انعكاس مهمترين سوالاتي كه از طرف اشخاص متعددي تكرار شده يا بالواقع موضوع نيازهاي مشترك مي باشد . زيرا اطلاع از سوالات و پاسخ داده شده قبلي ، مي تواند ، در عمل موجب اطلاع رساني شده و مخاطب محترم قبل از اقدام به درج سوال با پيگيري سوالات و پاسخ هاي تكراري قبلي ، اطلاعات مورد نياز را مشاهده نمايد و نيازي به ارسال و دريافت پاسخ جديد كه از هر حيث مشابه سوالات قبلي بوده است ، نباشد . در واقع ايجاد و استقرار صفحه سوالات و پاسخ هاي تكراي . FAQ

۳ ) از آن جائيكه در تلاش براي همكاري مستقيم با بخش معاضدت قضائي كانون وكلاي دادگستري مركز و ساير كانون هاي محترم ، براي امكان راه اندازي سرويس مخصوص پاسخ به سوالات قضائي و حقوقي مردم عزيز كشورمان و حتي كليه ايرانيان خارج كشور در خصوص مسائل حقوقي و وكالتي هستيم ، من بعد ، كليه سوالات حقوقي را در بخش ويژه « پرسش و پاسخ » ذيل عناوين سمت راست سايت اطلاع رساني ، به ترتيب به صورت سوالات حقوقي اشخاص و سپس كليه پاسخ هاي واصله ، اعم از بخش معاضدت قضائي يا كليه همكاران وكيلي كه تمايل به همكاراي دارند ، باذكر اسامي ايشان ، اقدام خواهد شد ، تا پاسخ نسبتا كاملي ارائه شود .

۴ ) بعبارت ديگر ، سايت اطلاع رساني ، بعنوان يك واسطه ، ابتدا سوالات حقوقي مخاطبان را دريافت و آن ها را در قسمت سوالات وارده در قسمت « پرسش و پاسخ » در سايت درج مي نمايد . هم زمان با ارسال براي معاضدت قضائي ، هر كدام از همكاران وكيل ، با ذكر مشخصات خود ، و يا دريافت جواب از كميسيون معاضدت ، پاسخ هاي واصله ذيل سوال مذكور ، به نحوي كه مشابه نبوده و مسئله را از جنبه هاي مختلف ارزيابي نموده باشد ، به اطلاع مخاطبان خواهد رسيد .

بديهي است به تدريج اين بخش به صورت بانك سوالات حقوقي و پاسخ هاي آن ، تبديل خواهد شد ، لكن در ابتدا به صورت صرف سوال و پاسخ خواهد بود .

۵ ) در اينجا لازم به ذكر است ، كه سايت اطلاع رساني ، در حال مطالعه طرحهاي امكان راه اندازي يك سرويس مستقيم مشاوره حقوقي مجاني در اينترنت از طريق استفاده از سرويس ها و خدمات اينترنتي است و در اين خصوص با مجري محترم فني سايت و نيز برخي ديگر از كارشناسان در حال مذاكره و مطالعه پيشنهادات واصله مي باشد .

مهمترين ويژگي طرح هاي در دست بررسي ، امكان حذف هر گونه واسطه ، بين سوال كننده و نيازمند به مشاوره حقوقي با پاسخ دهنده و وكيل محترم دادگستري است كه از طريق ايجاد گروه همكاران متخصصي كه « در لحظه » به سايت وصل هستند و فهرست آنها قابل دست يابي است و هر شخص متقاضي با انتخاب يكي از وكلاي مربوطه ، با ايجاد يك بستر اختصاصي ( كانال ) دو طرفه با وي مبادرت به مشاوره حقوقي مينمايد . بديهي است اين سرويس بايد به صورت در لحظه online انجام شود . و از حيث موضوعات فقط شامل مهمترين سرفصل مشكلات و مسائل حقوقي مي گردد .

همه مي دانيم كه رسيدن به هدف مذكور ، علاوه بر ايجاد نيازهاي نرم افزاري آن ، بيشتر نيازمند ، آمادگي حقوقي و فني همكاران محترم وكيل مي باشد . كه جهت آشنائي بيشتر همكاران و به خصوص كارآموزان وكالت ، در حال حاضر از طريق آموزشهاي عمومي و در آينده نزديك ، آموزش هاي تخصصي از طريق كانون وكلاي دادگستري مركز و ساير كانون ها در حال اقدام ميباشد .

به هر حال ، چنانچه همكاران و مطالعه كنندگان اين صفحه ، هر گونه نقطه نظر يا پيشنهادي دارند ، مي توانند ، كليه نظرات خود را از طريق پست الكترونيكي center@iranbar.com يا درج مطالب در قسمت « تماس با ما » ارسال نمايند .
با تشكر ، سايت اطلاع رساني

۵ ) لذا از وكلا و كارآموزانيكه تمايل به همكاري در اين بخش دارند ، دعوت به همكاري با كميته انفورماتيك كانون وكلاي دادگستري مركز و ساير كانون هاي دادگستري كشوري مي گردد .
بالا
فهرست اصلي


  * سوالات حقوقي در خصوص مشكلات عمومي و قضائي - بخش اول

۱ ) سوال :
درمورخ ۲۷/۰۴/۸۳ اينجانب يكدستگاه پيكان مدل ۸۲ را به همكار خود فروخته ام و بيش از گذشت چند ماه مبلغي پرداخت نكرده است و كارت و سند ماشين را با فريب ربوده است و خودرو را به غير فروخته است .
البته سند ماشين به نام خودم مي باشد و يك فقره چك ۸۰۰۰۰۰۰۰ ريالي را كه همكارم پشت آن را امضاء كرده و قولنامه دستي در اختيارم است و برگشتي آن درمورخ ۲۱/۰۹/۸۳ اعلام ولاشه چك پيوست مي باشد .
آدرس متهم را بطور كامل ودقيق دارم .
درمورخ ۲۲/۰۷/۸۳ شكايت خود را تسليم دادگاه شعبه پنجم شهرري بشماره ۸۶۳ - ۵ - ۸۳ كرده ام .
( اقدام فوري ) با احترام bebar۲۰۰۵@yahoo.com

پاسخ ها :
وقتي شما قبول داريد كه به ايشان فروخته ايد اقدامات بعدي قابل تطبيق با فريب و فروش به غير نيست . در صورتيكه براي خود حق فسخ قرارداد در صورت عدم پرداخت ثمن را پيش بيني كرده ايد بايد دعوي حقوقي فسخ مبايعه نامه به دليل عدم پرداخت ثمن در محاكم صالحه اقدام نمائيد .
در غير اينصورت مي توانيد مطالبه وجه چك و خسارت تاخير تاديه به نرخ تورم بانك مركزي ، طرح دعوي حقوقي نمائيد .
متاسفانه به دليل رسم نبودن مراجعه به وكلاي دادگستري براي مشاوره حقوقي در خصوص تنظيم انواع مبايعه نامه ها اين مشكلات بروز مي نمايد .

۲ ) يكي از خانمهاي آشناي اينجانب والدينش چند سالي است فوت نموده اند و يك باب منزل ، چند قطعه زمين كشاورزي و مسكوني و وسايل منزل و . . . از فوت شدگان باقي است اين خانم ساكن يزد مي باشد ولي بقيه وراث ساكن ميبد و اموال به جا مانده نيز در ميبد مي باشد با توجه به اينكه وراث ديگر از اموال استفاده مينمايند حاضر به انجام انحصار ورثه و تقسيم اموال نمي باشند و ضمن اينكه از آب و زمين استفاده مي نمايند بخشي از لوازم منزل را هم برده اند در حاليكه پدر اين خانم حدود ۲۰ سال پيش يكدانگ از شش دانگ منزل مسكوني را طي قولنامه اي به وي واگذار كرده و قولنامه نيز به امضاو مهر امام جمعه شهر مذكور هم رسيده وراث اين حق را هم براي وي قائل نيستند و حقوق نامبرده پايمال گرديده لطفا راهنمايي فرماييد وي چگونه مي تواند به حق قانوني خود برسد و در صورت امكان پيشنويس دادخواستي را هم برايم بفرستيد
hidar۱۳۴۴@yahoo.com

پاسخ :
با فرض داشتن گواهي انحصار وراثت ، در خصوص اقدام قانوني در مورد تقسيم اموال موضوع ارث بايد به حوزه قضائي ميبد مراجعه گردد و دادخواست تقسيم و اگر تاكنون تحرير تركه نشده باشد ، دادخواست تحرير و تقسيم تقديم شود .
براي طرح دعوي و اخذ گواهي انحصار وراثت اقدام يكي از ورثه نيز كافي ميباشد .
در مورد قولنامه بدوا نياز به تنفيذ و سپل الزام وراث مرحوم متوفي به اجراي مفاد آن مي باشد .
توصيه مي گردد براي طرح دعاوي حقوقي به شرح فوق با يكي از وكلاي دادگستري حضورا مشورت گردد .

۳ ) با عرض سلام و خسته نباشيد خدمت همه شما سروران و عزيزان . .
من نياز به يه وكيل حقوقي دارم براي مشورت كردن . . در مورد يه مسائله كه نميدونم چطوري بايد حلش كنم . . . مبلغي پول به يه يكي از دوستام قرض داده ام به مدت يكسال . . و حالا براي پس گرفتنش دچار مشكل شده ام . . براي اينكار ميخواستم با يه وكيل مشورت كنم . . .
از همكاري شما سپاسگذارم sarajoon۵۵@yahoo.com

پاسخ :
اگرازقرض گيرنده رسيدوجوددارد ، پس ازمطالبه طلب بوسيله ارسال اظهارنامه ، دادخواست مطالبه ، به دادگاه حقوقي محل داده شود . درغيراين صورت ميتوان ازطريق تهيه استشهاديه اي ، مديون بودن قرض گيرنده را اثبات كرد وبا استناد به استشهاديه مطالبه قانوني نمود . اگر گواهاني براثبات استقراض مديون نباشد ميتوان بااقامه دعوي مطالبه وجه بلحاظ فقدان بينه ، از طرف دعوي درصورت انكار وي ، تقاضاي سوگندجلاله دردادگاه نمود . درصورت عدم اقراروعدم اتيان سوگند بوسيله مديون ، آخرين امكان اثبات دعوي علم قاضي ( احراز شده درحين دادرسي ) مي تواند باشد .

۴ ) با توجه به اينكه ارايه اصول اسناد ازجانب خواهان دعوي در اولين جلسه دادرسي الزامي است واصل مبايعه نامه مفقود وتصوير آن دردست باشد وطرف دعوي هم نسخه ديگر مبايعه نامه را به دادگاه ارايه ندهد خواهان براي موفقيت دردعوي مطروحه چه اقدامات بايسته اي را درطول مدت رسيدگي انجام دهد .
m - alavineia@yahoo.com

پاسخ :
احراز اصالت اسناد خواهان در صورت انكار طرف مقابل براي دادگاه لازم است و در صورت فقدان اصل سند ، تكيه به آن از حيث دليل توسط دادگاه متعذر مي گردد .
علي هذا توسل به شهادت شهود و ساير قرائن و دلايل براي اثبات موضوع سند مي توانند مفيد واقع شود . در صورتيكه مهلت قانوني تقديم دلايل و رسيدگي به اصالت آنها منتفي نشده باشد .

۵ ) سلام
ضمن عرض خسته نباشيد . مطلبي در مورد طرح از رده خارج كردن خودروهاي فرسوده هست كه به نظر من از سوي وكلا ، قوه قضائيه و مدعي العموم قابل پيگيري ميباشد . همانطور كه مطلع هستيد بر طبق مصوبه دولت ، براي از رده خارج كردن اين خودروها مبلغ يك و نيم مليون تومان به ازاي هر خودرو در نظر گرفته شده است . اما از سوي ديگر صاحبان اين خودروها ملزم شده اند تا خودروي خود را به خودروسازها تحويل داده و به ازاي آن خودروي ديگري را تحويل بگيرند . چندين اشكال در اين روش وجود دارد كه باعث تضييع حقوق مالكان خودروها ميشود ( از جمله اجبار آنها به انتخاب دو سه مدل خاص ، قيمت خودرو كه نسبت به قيمت فروش آن به كشورهاي همسايه حدود سه برابر است ، كيفيت بسيار نازل ، اجبار به خريد اقساطي كه منجر به مجاني درآمدن خودروي فرسوده براي خودروساز ميشود ، و غيره ) اما موضوع حقوقي و قانوني كه در اين نامه ميخواهم به آن اشاره كنم ، سلب حق مالكيت از صاحبان اين خودروهاست . تا آنجا كه من خبر دارم ، حق مالكيت براي افراد در قانون اساسي برسميت شناخته شده و طبق قوانين مدني و جزائي ، هرگونه تجاوز به آن منجر به مجازات هاي قانوني ميشود . طبق تعريف ، حق مالكيت عبارتست
از حق استفاده يا فروش ملك . در صورتي كه در اين طرح هيچ نشانه اي از اين حق ديده نمي شود . مالك خودرو مجبور است به تحويل خودروي خود ( در صورت عدم تحويل ، در آينده با مجازات جريمه مواجه خواهد شد ) و نميتواند مابه ازاي آن را تعيين كند . ( نميتواند درخواست وجه نقد يا چيز ديگري كند ، و حتما بايد خودروهاي بدون مشتري مانده در انبار را به چندبرابر قيمت خريداري نمايد . ) روش درست در اين طرح همان است كه چند ماه پيش اعلام شد ولي هيچگاه اجرا نشد ، يعني ، مالكان اين خودروها با مراجعه به اوراقچي ها ضمن سقف زدن خودرو ، فرم مربوطه را ممهور به مهر اوراقچي نمايند و با مراجعه به مراكز تعيين شده و ارائه مدارك ، مبلغ تعيين شده را دريافت دارند . شايد كسي نخواهد با فروش خودروي خود ، خودروي ديگري بخرد ، چرا او را مجبور به اين كار ميكنند ؟ در اين مورد خاص ، تنها در صورت پرداخت مستقيم مبلغ به مالك ميتوان نام معامله و خريد و فروش را برآن گذاشت . و درغير اينصورت و با اجبار مالك به معامله اي ناخواسته ، معامله اي انجام ميشود كه از ابتدا از نظر قانون باطل است . گفته ميشود كه اين مالكان ميتوانند خودروي خود را به ديگران بفروشند و آنها خودرو را به خودرو ساز تحويل دهند . از نظر شما خودرويي كه بايد از رده خارج شود چقدر مي ارزد ؟ از زماني كه اين طرح اعلام شد ، قيمت اين خودروها شديدا كاهش يافته و در حدود يك سوم قيمت قبلي آن قرار گرفته است چون تعداد خريداران اين خودروها به كمتر از ده درصد تعداد سال گذشته تنزل يافته است . اساسا امروزه هيچ انسان عاقلي خود را درگير خريد چنين خودروهاي درد سرسازي ( هم از لحاظ استفاده و هم از لحاظ طرح هاي نسنجيده اي كه هرازگاهي اعلام ميشوند ) نميكند و بحث - فروش اين خودروها به كساني كه ميخواهند خودروي نو بخرند ، و سپس تحويل اين خودروها توسط مالكان جديد به خودروسازها - كاملا غير عملي و غير كارشناسي بوده و در نهايت مالكان اين خودروها مجبور به معامله اي ناخواسته خواهند شد . بنا بر اين ، طبق دلايل فوق ، حق مالكيت مالكان اين خودروها نقض شده و از نظر قانوني قابل پيگيري ميباشد . لذا از وكلا ، قوه قضائيه و مدعي العموم محترم تقاضا دارم تا اين حق را به حدود دو مليون نفر از مردم ايران باز گردانند . با تشكر - محمودي ۸۳/۱۰/۱ محمودي Mahmoodi۶@yahoo.com
سايت اطلاع رساني :
ضمن تشكر از آقاي محمودي ، بايد توجه داشت ، كه سايت اطلاع رساني امكاني براي پيگيري مطالب مذكور ندارد و فقط مي تواند آنرا جهت اطلاع سايرين در سايت درج نمايد . پيشنهاد ميشود اين مطلب به آدرس دستگاه هاي مسئول قوه قضائيه كه داراي سايت اطلاع رساني هستند ، اعلام گردد و اگر به شخصه نياز به معاضدت و راهنمايي قضائي دراند ، از طريق اداره معاضدت كانون وكلاي دادگستري مركز اقدام نمايند .

۶ ) سوال :
با سلام وعرض احترام
خواهشمندم به سوال زير پاسخ فرماييد
در صورتيكه مردي فوت نمايد وداراي ۶فرزند ۴دختر و۲پسر باشد درصورتيكه مادر متوفي در قيد حيات باشد ودر صورتيكه سرپرستي فرزندان به عهده همسر وي باشد آيا با اين حال مادر از متوفي ارث ميبرد واگر ارث ميبرد اين ارث چه چيز هايي راشامل ميشود آيا از زمين هم ارث ميبرد يا خير
با تشكر فرشيد كاظمي www.taleshman۲۰۰۰@yahoo . ca

پاسخ :
با توجه به متون قانوني ، مادر جزو وراث مي باشد و سهم وي يك ششم از كليه اموال متوفي مي باشد .

۷ ) سوال :
با سلام
احتراما موارد زير جهت اعلام نظر شما ارايه ميگردد :
۱ - دو چرخه اي در حال حركت در خلاف حهت خود در حركت است و با ماشين سواري كه در مسير مستقيم خود در حركت بوده تصادف نموده و منجر به قتل راكب دوچرخه مي شود .
۲ - اگر فرض كنيم كه اتومبيل سواري سرعت بيش از حد مجاز داشته است . آيا اين دليلي براي محكوميت اتومبيل سواري است .
۳ - در بررسي هاي اوليه و در اعلام نظر راهنمايي و رانندگي مقصر صد در صد دو چرخه شناخته شده است .
۳ - پس از اعتراض هاي مكرر صاحبين دم اين موضوع توسط هئت سه و پنج نفره مقصر صد در صد رادو چرخه شناخته اند .
۴ - اما باز هم با اعتراض صاحبين دم اين موضوع توسط هئت هاي هفت و نه نفره بررسي شد كه اتومبيل سواري را ۲۵ درصد به علت سرعت غير مجاز مقصر شناخته اند ) البته بالا بودن سرعت غير مجاز بصورت مستدل اثبات نشده و صرفا با توجه به اينكه منجر به قتل دوچرخه سوار شده اين نتيجه گيري را نموده اند و خط ترمزي هم مشاهده نشده است . (
۵ - اكنون سوال اين است كه اولا با توجه به اينكه راكب دو چرخه در خلاف جهت در حال رانندگي بوده است آيا اين صحيح است كه اتومبيل را ۲۵ درصد مقصر دانست دوم اينكه آيا اعلام تقصير بصورت درصدي صحيح است ؟
۳ - سوال ديگر اينكه آيا در حاليكه راكب دو چرخه در خلاف جهت در حال رانندگي بوده است آيا سرعت غير مجاز فقط جريمه دارد يا بدينگونه اورا ۲۵ درصد مجرم و به پرداخت ديه محكوم بايد كرد ؟
عاجزانه خواهشمنديم جواب اين نامه را فورا به آدرس الكترونيكي اينجانب بفرستيد
با تشكر محمود ظفري zafari _ mahmoud@yahoo.com ۰۶۱۱ - ۹۲۶۴۹۳۱

پاسخ :
ميزان تعيين تقصير عوامل مختلفي كه در بروز حادثه نقش داشته اند يك امر تخصصي است و صلاحيت اظهار نظر در آن بعهده كارشناسان فني راهنمايي و رانندگي و يا كارشناسان رسمي دادگستري است .
در صورت اعتراض به نظر كارشناس نظر هيات كارشناسي اخذ مي گردد .
نظريه كارشناسي بايد منطبق با حقايق و دلايل علمي و مفاد قوانين باشد و ارزش آن در پرونده بعهده قاضي رسيدگي كننده است .
در صورت تعدد اسباب يك واقعه و عدم تساوي آنها چاره اي جز تعيين درصد مسئوليت هر كدام از عوامل حادثه وجود نداد .

۸) سوال :
با سلام من در اسفند سال ۱۳۸۲ در شهر كرج با يكنفر عابر (مرد ۳۴ سال)تصادف كردم سپس آنرا به بيمارستان منتقل كرده و تمامي مراحل درماني را همان شب وتا ۱۰ روز بعد انجام دادم(تمامي فاكتورها در پرونده موجود ميباشد)وي در همان شب در بيمارستان به مامور اعلام كرد كه زمين خورده و شكايتي ندارد ولي پس از حدود ۱۰ روز از زمان حادثه كه تا آن روز حدود ۲۰۰۰۰۰ تومان خرج كردم شكايت كرده و پس از انجام مراحل قانوني و با توجه به اينكه ماشين بيمه ميباشد و راي قطعي دادگاه صادر شده و بيمه مقدار ديه ايشان را مشخص كرده و يك چك به مبلغ ۶۹۳۰۰۰۰ در وجه ايشان صادر كرده با توجه به اينكه اواخر سال بوده و امكان افزايش ديه در سال جديد وجود دارد از شما چند سوال دارم:
۱- ايشان با توجه به اينكه غير از صدمه بدني خصارت ديگري نديده آيا ادعاي ديگري به غير از دريافت ديه ميتواند داشته باشد ؟
۲- آيا هزينه هاي انجام داده را ميتوان مطالبه نمود؟
۳- آيا با دريافت ديه احتياج به رضايت دادن نيز ميباشد؟
۴- اگر ايشان در سال ۱۳۸۳ كه راي صادر شده و بيه چك را در وجه ايشان صادر كرده از دريافت آن ممانعت كند تا با افزايش احتمالي در سال جديد مقدار ديه افزايش پيداكند آيا ميتواند اينكار را بكند ؟
۵- در صورت مزاحمت پي در پي براي دريافت پول چكار بايد كرد؟
با تشكر فراوان. rezaee_mo@yahoo.com

پاسخ:
در جواب سوال شما به اطلاع ميرساند مبلغي مازاد بر ديه از ناحيه مصدوم قابل مطالبه نخواهد بود و هزينه هاي پرداختي مازاد بر آن از ناحيه شما با رعايت شرايط و نظر به نحوه تنظيم اسناد مثبت ادعا قابل مطالبه ميباشد .در خصوص سوال ديگر شما بايد گفت كه اولا \ " اخذ رضايت از ايشان در پرونده مطروحه از الزامات است لكن شركتهاي بيمه معمولا\ " در اينگونه موارد با اخذ رضايت از شخص مصدوم مبادرت به صدور چك در وجه ايشان مينمايند كه در صورت اخير موضوع منتفي است حال در صورتي كه ايشان از ارائه چك به بانك خودداري نموده باشد قطعا\ " افزايش نرخ ديه شامل او نخواهد بود لكن در صورتي كه ايشان اصولا\ " چكي دريافت نكرده باشد شركت بيمه بايستي مبلغ ديه را به روز بپردازد.

۹) سوال:
با سلام، مدتي قبل در يك شركت خريد و فروش كالا بدون هيچ سرمايه اي مشغول به كار شدم پس از مدتي با اعتبار و ضمانت يكي از اعضاي شركت دو دسته چك براي من گرفتند و بدون اينكه نفعي به من برسد باشگردها و سوء استفاده از موقعيت مذهب و نقطه ضعف هاي من از من امضا گرفتند و چك ها در معاملات خريد و فروش مبادله شد در حال حاضر در معامله ضرر كرده اند و چك هاي من دست طلب كارها مي باشد من رسيدي كه فقط حاوي شماره چكها بود از فردي كه چكها را خرج كرده بود گرفتم واو هم قبول كرد كه عواقب كارها را به عهده بگيرد اين رسيد و گواهي تا چه حد براي قانون معتبر است كم كم طلبكارها به بانك مي روند و پولي در حساب من نيست بيان اين شرايط براي پليس و قانون در اين موقعيت چقدر به ضرر من است خواهش مي كنم مرا راهنمايي كنيد من به راهنمايي شما در اين روز ها نياز دارم يعني هر ساعت ممكن است خطر مالي و جاني براي من و خانواده من به وجود آيد با افراد خطر ناك و كلاه برداري طرف هستم.
lhoormazd@yahoo.com
پاسخ:
در صورتي كه امضاء چكها توسط شما صورت پذيرفته باشد تمام عواقب احتمالي متوجه شخص شما خواهد بود و رسيد عنوان شده در مقابل اشخاص ثالث قابل استناد نبوده و نيست النهايه صرفنظر از نحوه تنظيم آن ميتواند فيمابين شما و شخص رسيد دهنده معتبر باشد.لازم به ذكر است كه در اختيار ديگران قرار دادن دسته چك از ناحيه صاحب آن خود ميتواند از مصاديق بزه معاونت در كلاهبرداري تلقي گردد. ضمنا توصيه ميشود از نسبت دادن هر گونه عنوان مجرمانه به اشخاص حتي المقدور پرهيز شود و در قالب مفاهيم و كلمات تظلم خواهي بيان شود.

۱۰) سوال:
با سلام سوالي كه براي من مطرح شده اين است كه با توجه به منابع فقهي و قانوني و... آيا مال مورد وديعه در عقد وديعه مانند مبيع در عقد بيع بايد از همهء جهات از قبيل وصف مقدار و.... كاملا مشخص باشد يا علم اجمالي مستودع و مودع در مورد مال مورد وديعه كافي مي باشد؟ لطفا پاسخ اين سوال را به پست الكترونيك مذكور ارسال فرماييد. با تشكر
جواب:
ضمن معذور بودن از ارسال پاسخهاي شخصي در حال حاضر، پاسخ كلي شما به شرح ذيل است:
با عنايت به وحدت ملاك از ماده ۶۱۸ قانون مدني ميتوان گفت كه علم اجمالي به مال مورد وديعه تنها تا حدي كه رفع غرر كند كافي به نظر ميرسد.

۱۱) سوال:
با سلام - شوهر مقيم اسپانيا درخواست طلاق دارد. حدود ۳ سال پيش به ايران ميايد و با زني مطلقه ازدواج ميكند و با هم به اسپانيا ميروند در آنجا زن شروع به ناسازگاري ميكند تا جائي كه خود سفارت ايران در آنجا تدارك برگشت زن را به ايران ميده زن مهريه خود را دريافت كرده در مورد نفقه آيا با وجود رفتارهاي نادرست او در خارج و عدم سازش او كه منجر به خروج از گشور اسپانيا شده باز هم شوهر بايستي نفقه اين ايام كه زن در ايران است را بدهد تا بتواند طلاق بدهد؟و پيشنهاد شما براي اينكه شوهر بتواند طلاق بدهد چيست؟ با تشكر
marzoo_۲۰۰۲@ yahoo.com

پاسخ:
ضمن اينكه براي ارائه هر گونه پاسخ موردي، نياز به بررسي مدارك و دلايل و مشاوره با يك وكيل دادگستري ميباشد، به صورت كلي در صورتي كه زن بدون اذن شوهر اقدام به ترك محل اقامت او و النهايه ترك تمكين از شوهرش را نموده باشد در اصطلاح ناشزه محسوب شده واز اين تاريخ استحقاقي در جهت اخذ نفقه نخواهد داشت. اما خواسته طلاق موكول به پرداخت نفقه نيست ،در اين خصوص شوهر ميتواند پس از ارائه دلايل مثبته ناسازگاري زن به دادگاه خانواده ، درخواست صدور گواهي عدم امكان سازش نموده و النهايه پس از اخذ آن و با رعايت تشريفات قانوني همسر خود را طلاق دهد.

۱۲) سوال:
آيا مرد مي تواند به همسر خود اجازه خروج از خانه بدون چادر را ندهد؟
m_shabestan@yahoo.com

پاسخ:
حسب ماده ۱۱۰۵ قانون مدني، در روابط زوجين رياست خانواده از خصايص شوهر است و با توجه به مجموعه شروط و وضعيت زوجين در هنگام عقد نكاح، در صورتيكه زوجه در هنگام عقد نكاح، شرط خاصي براي حجاب نكرده باشد، خروج از خانه بر خلاف نظر مرد، مخالف مفاد ماده فوق است و زوجه لازم است، رضايت همسر خويش را جلب نمايد. بعلاوه زوج نيز نبايد دستوراتي به زوجه بدهد كه متضمن عسر و حرج و خلاف شئونات زوجه باشد.

۱۳) سوال:
با سلام و عرض خسته نباشيدضمن تشكر و قدرداني نسبت به زحماتي كه درخصوص راه اندازي اين سايت متحمل ميشويد. سوالي از محضر شما بزرگواران داشتم بنده آپارتماني را دو سال پيش خريداري نمودم كه داراي وام مسكن از يك بانك خصوصي فعال در داخل كشور بود و طي دو سال گذشته اقساط وام را پرداخت نموده ام بدليل انجام ماموريت چند سالي در خارج از كشور بسر ميبرم و مدتي پيش يكي از بستگان را جهت تسويه حساب وام و خارج نمودن مسكن از رهن بانك به محل بانك فرستادم كه متاسفانه تحويلدار بانك (متصدي صندوق) با راهنمايي اشتباه باعث بروز مشكل براي ما شد ( در نحوه محاسبه مبلغي كه جهت تسويه حساب بايد به بانك پرداخت شود در ابتدا طبق برآورد كارمند بانك مبلغ حدود ده و نيم ميليون تومان بايد مي پرداختم پس از اينكه طبق راهنمائيهاي ايشان مبلغ چهار ميليون تومان واريز نموديم با ادعاي جديد بانك مواجه شديم كه خواستار مبلغ سيزده و نيم ميليون تومان شد ) و چون در توان مالي ما نبود از تسويه حساب بطور يكجا منصرف شديم و مشكل ما در اينجاست كه بانك مدعي شده است كه بدليل سند خوردن مبلغ چهار ميليون تومان در حسابهاي بانك ديگر اين مبلغ را مسترد نمي نمايد و فقط بعنوان اينكه حدود سه سال اقساط وام را پيشاپيش پرداخت نموده ايم اين مبلغ را لحاظ ميكند. مبلغ كل وام هفت ميليون تومان مي باشد كه حدود دو ميليون تومان آن تاكنون بصورت اقساط پرداخت گرديده.
سوال بنده از شما بزرگواران اين است كه آيا به مرجعي بالاتر از اين بانك خصوصي بايد جهت احقاق حق مراجعه كنم ( كدام مرجع ) يا به دادگاه. خواهشمندم در صورت امكان وكيلي را كه محل كارشان در محدوده خيابان كارگر شمالي حوالي پمپ بنزين اميرآباد باشد معرفي نمائيد./
mrb۱۳۸۲@parsimail.com ____ onhonh۲۰۰۰@yahoo.com

پاسخ:
ضمن اينكه از معرفي وكيل دادگستري براي مشكلات و سوالات شخصي، معذوريت داريم، به صورت كلي، ابتدا مشكل خود را با مشورت وكلاي دادگستري، به صورت اظهارنامه به بانك مربوطه ارسال نمائيد و در صورت نتيجه نگرفتن، هم زمان ميتوائيد از طريق ادارات بازرسي و نيز امكان تظلم خواهي در محاكم دادگستري محل شعبه بانك مربوطه، اقدام نمائيد.
با سلام

۱۴) سوال:
مي خواستم بپرسم آيا قانوني دال بر نحوه زندگي در آپارتمان و حق وحقوق مالكين ، پرداخت هزينه هاي مشترك و غيره در كتاب يا جزوه اي وجود دارد كه بتوان به عنوان آيين نامه ساختماني از آن استفاده يا به آن رجوع كرد.
با تشكر sh_fa_pi@yahoo.com
جواب:
مجموعه مقررات مربوط به آپارتمان نشيني و كيفيت انتخاب مدير ساختمان و شرايط و تكاليف و وظايف و ساير نيازهاي آپارتمان نشيني، وجود دارد كه از طريق انتشارات حقوقي در كتاب فروشيهاي تخصصي حقوقي قابل خريد است.

۱۵) سوال:
اينجانب حل اختلاف ملكي نياز به يك وكيل مجرب در ايران دارم. اميدوارم شما بتوانيد در اين مورد به من كمك بكنيد. احتراما - - تورنتو – كانادا hrdabir@hotmil.com

پاسخ:
حسب رويه مديريت سايت اطلاع رساني و در تبعيت از نظر مقامات كانون، سايت اطلاع رساني از معرفي وكيل دادگستري به متقاضيان معذور است.
بالا
فهرست اصلي


  * سوالات عمومي راجع به سايت اطلاع رساني و كانون هاي وكلاي دادگستري

۱ ) اين مطلب كه ظرفيت هر شهر از قبل بطور مشخص و رسما اعلام نميشود ايجاد شاعبه تقلب در ثبت نام را افزايش مي دهد . مازيار منوچهري
سايت اطلاع رساني :
اين مطلب به مسئولان كانون ها منعكس مي گردد .

۲ ) باسلام وعرض ادب
تشكر فراوان ميكنم از زحمات همه عزيزان و از خداوند طلب همه نيكييها را براي شما دارم
با اميد به اينكه در هر چه بارورتر كردن اين سات موفق و پيروز باشيد . ميخواستم عرض كنم كه آرم كانون را شما هم وارونه ( آيينه اي ) قرار داده اييد ( بالاي صفحه اول ) اين مشكل را اين روزها در هر كجا كه اين آرم چاپ ميشود ميتوان ديد . كارتهاي وكلا مخصوصا - تابلوهاي وكلا - مجلات - كتابها و غيره
اميدوارم كه با كمي دقت در جهت قرار گرفتن كتاب درون آرم دوستان آرم را در هر كجا درس ترسيم كنند
براي دقت نظر داشتن و موشكافيهاي دقيق نبايد حتي از اين مسئله كوچك هم رد شد .
با تشكر امين اسكندري kheskandari@yahoo.com

سايت اطلاع رساني :
ضمن تكشر از دقت نظر به عمل آمده آرم كانون به همان شكلي در كانون مورد استفاده است در سايت استفاده مي گردد .
لكن اين مطلب جهت اعلام نظر فني به مسئولان محترم كانون مركز انعكاس مي گردد .

۳ ) با سلام
من دانشجوي رشته مديريت صنعتي مي باشم . مشغول تحقيق در مورد قانون اساسي ويتنام مي باشم . از شما خواهشمندم هر گونه مطلب يا لينكي كه بتواند من را در اين تحقيق ياري كند براي من ارسال نمائيد .
با تشكر عليرضا صبوري alireza _ s _ sh@yahoo.com

سايت اطلاع رساني :
ضمن تشكر
متاسفانه سايت اطلاع رساني در حال حاضر قادر به ارائه سرويس هاي مذكور نمي باشد . به كليه علاقه مندان توسعه ميشود براي اطلاع كامل در اين خصوص به شرح ذيل اقدام نمايند :
الف ) در قسمت كاوش سايت عبارتي را درج و چنانچه مطلبي را مشاهده كردن از آن استفاده نمايند .
ب ) بهتر است از سايت www.google.com استفاه گردد . شيوه استفاده در قسمت سمت راست عناوين سايت در عنوان جستجوي گوگل درج شده است .


۴ ) با سلام و خسته نباشيد ،
ضمن تشكر از زحمات شما عزيزان ، تقاضا دارم در پاسخ اعلام فرمايند كه آيا امكان برقراري ارتباط با كميسيونهاي مختلف كانون محترم وكلا از جمله كميسيون كار آموزي يا استفتائات از طريق اين سايت ممكن و ميسر است يا خير ؟
محمد جواد قاضي شعار ghazi _ shoar@yahoo.com
سايت اطلاع رساني :
با مراجعه به قست پست الكترونكيي سايت آدرس پست الكترونيكي كانونها و كميسيون ها درج شده است . لكن دراينكه اين آدرسها در فواصل كوتاه مدت چك شود به عهده مسئولين مربوطه است .


۵ ) سلام
باتشكر ازراه اندازي اين سايت . البته من به تازگي با آن آشنا شده ام .
اينجانب فارغ التحصيل رشته حقوق قضايي هستم و درحال حاضر دركشور انگلستان زندگي مينمايم وبسيار مايل هستم كه در آزمون كانون شركت نمايم ولي درحال حاضر امكان مسافرت به ايران رابه علت مشكلات شخصي ندارم . آيا باهماهنگي سفارت ايران درلندن ميتوانم دراين آزمون درلندن شركت نمايم ؟
درحال حاضر درحال تحصيل دركالج براي بهتر شدن زبان انگليسي خود هستم و بسيار مايل هستم كه رشته حقوق را دراين كشور ( انگلستان ) ادامه دهم آيا شما هيچگونه اطلاعاتي دراين زمينه داريد . قبلا از اينكه به سوالات من پاسخ خواهيد داد بسيار متشكر و ممنون هستم .
با آرزوي موفقيت روز افزون براي شما . eyesunmum@yahoo . co . uk
سايت اطلاع رساني :
در قسمت عناوين سمت راست سايت - عنوان آزمون وكالت - درج شده است كه شرايط كلي شركت در آزمون وكالت دادگستري توضيح داده شده است .

۶ ) با سلام
اينجانب يكي از بي شمار افرادي هستم كه با توجه به انطباق وضعيتم با مصوبه شماره ۴۷ مورخ دي ماه ۱۳۸۱كه كاراموزي حين خدمت را تجويز مي كرد درازمون كاراموزي ۱۳۸۳ شركت جستم . و موفق به كسب سهميه تهران شدم . مع هذا پس از برنامه ريزي هاي فراوان با خبر شديم كه در تاريخ ۵ ـ ۶ اذر سال جاري اسكودا به ممنوعيت امكان همزماني خدمت زيز پرچم با كاراموزي راي داده است ودر عين حال مقرر شده است كه اين تصميم در مورد پذيرفته شدگان ازمون ۸۳ هم اعمال گردد . . . . . در حالي كه مصدق است سرايت اين تصميم به قبول شدگان سال۸۳ تعرض به حقوق مكتسبه ايست كه پذيرفته شدگان سال۸۳ با شركت درازمون مهر ۸۳ بدست اورده اند . . . بناباين براي من و تمامي دوستانم وتمام كساني كه با الفباي حقوق اشنايي دارند بسيار جاي تعجب است كه نهادي با چنين جايگاهي خود بايد حافظ اصول مسلمه حقوقي ( اصل عدم عطف قانون به ما سبق ) باشد اينچنين به ان ( انشا الاله سهوي است ) بي توجه است . لذا خواهشمند است مسوولين محترم جهت رفع مشكلات فرزندانشان اقدامات لازم را مبذول داشته و مانع از سرايت اين تصميم به ما گردند
نماينده جمعي بلا تكليف ومظلوم از پذيرفته شدگان ۱۳۸۳ salvadoralendeh@yahoo.com
سايت اطلاع رساني :
تصميمات مشترك كانون ها در همايش آذرماه سال جاري از حيث هماهنگي ميان كانون ها اتخاذ شده است و در آن حق مكتسبه اشخاص قدمي محفوظ مانده است و لكن شرايط شكلي كارآموزي از اموري است كه براي همه لازم الرعايه مي باشد .

۷ ) اگر در قسمت معرفي ساختمان مركز عكسهاي هم از بيرون ساختمان به صورت بزرگ قرار داده شود خيلي بهتر است مزدك mazdaktadayyoni@yahoo.com
سايت اطلاع رساني : تشكر دقت نظر به عمل آمده به زودي اقدام خواهد شد .

۸ ) خواهشمند است نتايج ازمون وكالت استانهاي اذرباجان غربي وشرقي را اعلام فرمائيد
محمد علوي نيا m - alavineia@yahoo.com
سايت اطلاع رساني : از آن جائيكه مسئوليت اعلام نهايي اسامي به عهده كانون هاي مستقل مي باشد فقط در صورتيكه اسامي به سايت اعلام شود امكان درج در سايت وجود خواهد داشت و اسامي كانون هايي كه اعلام نشده است تاكنون به ما اعلام نشده است .

۹ ) با عرض سلام و خسته نباشيد :
بنده سال آخر رشته حقوق در تهران هستم از استان گلستان سوال من اين است كه اين كانون وكلا در گرگان كجاست لطفا ادرس دقيق را به ايميل من بفرستيد وسوال دوم اينكه سال آينده چند نفر براي كانون نياز داريد ونحوه خدمت نظام وظيفه چگونه است . لطفا به محض رسيدن اقدام كنيد با تشكرات فراوان كوچك شما اكبري
صفي الله اكبري AFIBLACK@YAHOO . COM
سايت اطلاع رساني : مشخصات كليه كانون ها با ذكر استانهاي تحت پوشش در عناوين سمت راست سايت قابل استفاده مستقيم است . در هر مورد كه نياز به داشتن اطلاعات باشد كافي است كلمه يا كلمات مورد نظر را در قسمت كاوش سايت درج نموده و در صورت وجود هر گونه اطالعات موارد به رويت خواهد رسيد .
ضمنا استان گلستان در حوزه كانون وكلاي دادگستري مازندران و گلستان قرار داد .

۱۰ ) سلام
اينجانب زهرا ص دانشجو ترم اول حقوق دانشگاه . . . هستم و در اين ترم تحقيقي درباره جنايت ها در ايران دارم ميخواستم اگر براي شما مقدور هست به من منبع معرفي كنيد با تشكر
زهرا صzsah۱۹۸۶۲۰۰۳@yahoo.com
سايت اطلاع رساني : به صورت كلي در حال حاضر امكان كمك هاي مستقيم تحقيقاتي براي سايت اطلاع رساني وجود ندارد . لكن در صورتيكه برخي كليد واژگان هر مقاله را از طريق قسمت كاوش سايت مورد استفاده قرار بدهيد ممكن است برخي مقالات يا مطالب در اين خصوص پيدا گردد و بهتر است از بقيه سايت هاي حقوقي توضيح داده شده در قسمت سايت هاي حقوقي و داخلي يا جستجوي سايت گوگل استفاده شود .

۱۱ ) با عرض سلام
لطفآ منابع آزمون وكالت را براي اينجانب به پست الكترونكي بنده بفرستيد
با تشكر فراوان حسين عليدادي alidadihossein@yahoo.com
سايت اطلاع رساني : تمامي منابع و توضيحات آزمون وكالت در قسمت آزمون وكالت درج شده است .

۱۲ ) با توجه به كنترل پاسخها از روي نمونه مندرج در سايت طرح نوين واطمينان از اينكه اينجانب حداقل ۵۸/ وهمسرم . . . ۶۲/ پاسخ مثبت داشته اند مراتب اعتراض را اعلام داشته منتظر بررسي ان كانون محترم ميباشيم بطور قطع احقاق حق وپاسخگوئي از شعارها واهداف ان مرجع بوده و هست
محمد دانش نيا mohammaddaneshnia@yahoo.com
سايت اطلاع رساني : هر گونه اعتراض به آزمون وكالت را به صورت كتبي به كانون متبوع اعلام گردد .

۱۳ ) اينجانب به مشاوره و تماس با يك مشاور حقوقي يا وكيل مجرب مطلع از حقوق شركتها و مسائل قانوني قراردادها احتياج دارم . لطفا بنده را در اين زمينه راهنمايي كنيد .
با سپاس فراوان ميسا meyysa@yahoo.com ۱۳۷۴۴۸۶ ـ ۰۹۱۲
سايت اطلاع رساني : دوستان عزيز سايت اطلاع رساني طبق روال گذشته كانون هاي وكلاي دادگستري از معرفي هر گونه وكيل عمومي يا تخصصي معذوريت دارد . بنابر اين امكان معرفي يك وكيل خاص از طرف سايت فعلا وجود نداد . اميدواريم با تخصصي شدن مسائل وكالت در ايران و امكان اطلاع رساني شايسته وكلاي دادگستري اين نياز مسلم به زودي برطرف گردد .

۱۴ ) سلام
ضمن عرض خسته نباشيد . مطلبي در مورد طرح از رده خارج كردن خودروهاي فرسوده هست كه به نظر من از سوي وكلا ، قوه قضائيه و مدعي العموم قابل پيگيري ميباشد . همانطور كه مطلع هستيد بر طبق مصوبه دولت ، براي از رده خارج كردن اين خودروها مبلغ يك و نيم مليون تومان به ازاي هر خودرو در نظر گرفته شده است . اما از سوي ديگر صاحبان اين خودروها ملزم شده اند تا خودروي خود را به خودروسازها تحويل داده و به ازاي آن خودروي ديگري را تحويل بگيرند . چندين اشكال در اين روش وجود دارد كه باعث تضييع حقوق مالكان خودروها ميشود ( از جمله اجبار آنها به انتخاب دو سه مدل خاص ، قيمت خودرو كه نسبت به قيمت فروش آن به كشورهاي همسايه حدود سه برابر است ، كيفيت بسيار نازل ، اجبار به خريد اقساطي كه منجر به مجاني درآمدن خودروي فرسوده براي خودروساز ميشود ، و غيره ) اما موضوع حقوقي و قانوني كه در اين نامه ميخواهم به آن اشاره كنم ، سلب حق مالكيت از صاحبان اين خودروهاست . تا آنجا كه من خبر دارم ، حق مالكيت براي افراد در قانون اساسي برسميت شناخته شده و طبق قوانين مدني و جزائي ، هرگونه تجاوز به آن منجر به مجازات هاي قانوني ميشود . طبق تعريف ، حق مالكيت عبارتست
از حق استفاده يا فروش ملك . در صورتي كه در اين طرح هيچ نشانه اي از اين حق ديده نمي شود . مالك خودرو مجبور است به تحويل خودروي خود ( در صورت عدم تحويل ، در آينده با مجازات جريمه مواجه خواهد شد ) و نميتواند مابه ازاي آن را تعيين كند . ( نميتواند درخواست وجه نقد يا چيز ديگري كند ، و حتما بايد خودروهاي بدون مشتري مانده در انبار را به چندبرابر قيمت خريداري نمايد . ) روش درست در اين طرح همان است كه چند ماه پيش اعلام شد ولي هيچگاه اجرا نشد ، يعني ، مالكان اين خودروها با مراجعه به اوراقچي ها ضمن سقف زدن خودرو ، فرم مربوطه را ممهور به مهر اوراقچي نمايند و با مراجعه به مراكز تعيين شده و ارائه مدارك ، مبلغ تعيين شده را دريافت دارند . شايد كسي نخواهد با فروش خودروي خود ، خودروي ديگري بخرد ، چرا او را مجبور به اين كار ميكنند ؟ در اين مورد خاص ، تنها در صورت پرداخت مستقيم مبلغ به مالك ميتوان نام معامله و خريد و فروش را برآن گذاشت . و درغير اينصورت و با اجبار مالك به معامله اي ناخواسته ، معامله اي انجام ميشود كه از ابتدا از نظر قانون باطل است . گفته ميشود كه اين مالكان ميتوانند خودروي خود را به ديگران بفروشند و آنها خودرو را به خودرو ساز تحويل دهند . از نظر شما خودرويي كه بايد از رده خارج شود چقدر مي ارزد ؟ از زماني كه اين طرح اعلام شد ، قيمت اين خودروها شديدا كاهش يافته و در حدود يك سوم قيمت قبلي آن قرار گرفته است چون تعداد خريداران اين خودروها به كمتر از ده درصد تعداد سال گذشته تنزل يافته است . اساسا امروزه هيچ انسان عاقلي خود را درگير خريد چنين خودروهاي درد سرسازي ( هم از لحاظ استفاده و هم از لحاظ طرح هاي نسنجيده اي كه هرازگاهي اعلام ميشوند ) نميكند و بحث - فروش اين خودروها به كساني كه ميخواهند خودروي نو بخرند ، و سپس تحويل اين خودروها توسط مالكان جديد به خودروسازها - كاملا غير عملي و غير كارشناسي بوده و در نهايت مالكان اين خودروها مجبور به معامله اي ناخواسته خواهند شد . بنا بر اين ، طبق دلايل فوق ، حق مالكيت مالكان اين خودروها نقض شده و از نظر قانوني قابل پيگيري ميباشد . لذا از وكلا ، قوه قضائيه و مدعي العموم محترم تقاضا دارم تا اين حق را به حدود دو مليون نفر از مردم ايران باز گردانند . با تشكر - محمودي ۸۳/۱۰/۱ محمودي Mahmoodi۶@yahoo.com
سايت اطلاع رساني : ضمن تشكر از كاربر محترم متاسفانه امكان پيگيري جدي اين مطالب و شكايات توسط ما وجود ندارد . پيشنهاد مي گردد اين مسائل از طريق سايت هاي اطلاع رساني قوه قضائيه و دادگستري استان تهران يا روابط عمومي قوه قضائيه براي مسئولين مربوطه ارسال گردد .

۱۵ ) من دانشجوي رشته حقوق دانشگاه اصفهان هستم . خواهشمندم در مورد چگونگي ارتباط بيشتر باشما مرا راهنمايي كنيد .
متشكرم مهدي mahdy _ jalily@noavar.com ۲۲۵۷۵۵۹/۰۹۱۳۳۰۰۲۶۳۳
سايت اطلاع رساني : دوستان عزيز براي ارتبط با ما مي توانيد از طريق صفحه تماس با ما و پست الكترونيكي استفاده نمائيد . توصيه ميشود در يكي از زمينه هاي حقوقي مخصوصا مسائل جديد مطالعه و تحقيق داشته باشيد و مقالات خود را براي اطلاع ساير اصحاب جامعه حقوقي به سايت اطلاع رساني ارسال نمائيد .

۱۶ ) با سلام قصد داشتم به اين وسيله از تمام تلاشهاي شما در ايجاد نظم عالي جهت ثبت نام پذيرفته شدگان آزمون كار آموزي امسال تشكر كنم . واقعا عالي بود . ممنونم .
سارا . ن
sara _ law۲۵@yahoo.com
سايت اطلاع رساني : زحمات همكاران اداري و مسئول كانونها نوعي وظيفه تلقي مي گردد و از حسن ظن مراجعان محترم و همكاران آتي تشكر ميشود .

۱۷ ) دوستان عزيز ُ از اينكه پرسشها و بعضا " گلايه هاي همكاران محترم را بدون سانسور بر روي سايت قرار ميدهيد بسيار ممنونم . از آنجائيكه مسائل مطروحه در همايشهاي اتحاديه كانونهاي وكلاي دادگستري توسط هيات مديره هاي كانونهاي كشور مطرح ميگردد بعضا " ديده شده آ قايان از طرح موضوعاتي كه به نظرشان خوش نمي آيد ( عليرغم تقاضا هاي مكرر ) امتناع ميكنند . لذا با ايجاد اين شبهه كه آيا اصولا " ماهيت تشكيل اين اتحاديه حمايت از قشر وكيل است يا خير ؟ بهتر نيست قسمتي از اين اتحاديه را به بررسي مسائل و مصائب مستقيم همكاران اختصاص دهيم ؟
بعلاوه با نهايت تاسف در كانونهاي وكلاي دادگستري شاهد ايجاد رويه هاي گوناگون وبعضا " غرض ورزانه اي هستيم كه تماما " باعث تضييع حقوق حقه وكلا مي باشد . لازم به تو ضيح است كه در جواب هر پرسش و استدلال قانوني با سفسطه مستقل بودن كانون مربوطه مواجه مي شويم لذا تقاضا دارد اعلام فرمائيد مرجع پاسخگويي و هماهنگي اين مشكلات كيست ؟ با تشكر .
محمد جواد قاضي شعار
ghazi _ shoar@yahoo.com
سايت اطلاع رساني : از جمله وظايف سايت اطلاع رساني همين نكات است . پيشنهاد اخير شما نيز براي مسئولان هيات اجرايي اتحاديه ارسال ميگردد .

۱۸ ) با عرض سلام و خسته نباشي
پيشنهاد ميگردد كانون وكلاي دادگستري خصوصا كانون مركز جهت اينكه از ديگر ارگانهاي دولتي و غير دولتي در زمينه مبارزه به مواد مخدرعقب نباشد و به اميد اينكه همكاران محترم راهكارهايي براي مبارزه با مواد مخدر داشته و با همفكري يكديگر بتوان گوشه اي از اين مبارزه را به خود اختصاص داد تقاضا مند است هيئت مديره محترم و معزز در صورت صلاحديد دستور فرمايند همايشي در اين خصوص برگزار نمايند باشد كه با اين همفكري و استفاده از تجربيات همكاران محترم بتوان قدمي در اين راه برداشت
با احترام - همكار شما - حبيب مهديزاده اردكاني
سايت اطلاع رساني : ضمن تشكر - پيشنهاد شما در سايت مطرح مي گردد .

۱۹ ) دوستان و همكاران محترم . از عملكرد صادقانه شما عزيزان كمال تشكر را دارم . لذا اينجانب آمادگي خود را جهت همكاري اعلام مينمايم تقاضا دارم در پاسخ بفرمائيد كه اين امر چطور ميسر است ؟ ( در مورد قسمت آخر خدمات جديد ) محمد جواد قاضي شعار ghazi _ shoar@yahoo.com ۰۹۱۲۳۸۵۱۹۱۱
سايت اطلاع رساني :
ضمن تشكر ، به اطلاع كليه همكاران و علاقهمندان به همكاري مي رساند هر گونه تاليف در خصوص مسائل حقوقي و وكالتي و نيز آمادگي همكاري با يكي از كميسيون هاي كانون متبوع از جمله همكاري با اداره معاضدت كانون ها از جمله راه هاي همكاري مي باشد .

۲۰ ) اينحانب از سايت شما استفاده هاي زيادي ميكنم . . .
ميخواستم خواهش كنم اگر ميشه سئوالات ۵ سال اخير كانون وكلا ء را درسايت قراردهيد و يا اينكه براي اينجانب ميل كنيد . اوقات خوشي را براي شما آرزومندم . . موفق و پيروز باشين .
با تشكر . . عبايي eliabaei@gmail.com
سايت اطلاع رساني :
سوالات ۱۰ ساله اخير در قسمت كارآموزي و اختبار و از طريق جستجو قابل دست يابي است .

۲۱ ) باسلام
ضمن خسته نباشيد ازتلاش شمامعروض ميدارد حدود يكهفته پيش ازطريق قسمت ( تماس باما ) سوالات انتقادي رابراي آقاي ب ك استاد محترم به اميد پاسخگوئي فرستادم وبراي اطلاع عموم كاربران اين سايت خواستم تاپاسخ آنرادرهمين سايت درقسمت مربوطه بدهند امامتاسفانه جوابي دريافت نكردم لطفا علت رامرقوم نماييد باتشكر س - منصوري www.mani@yahoo.com
سايت اطلاع رساني :
اين سايت به هيچ عنوان مسائل اختصاصي ميان وكلاي دادگستري يا سوالات غير صنفي را در سايت مطرح نمي كند . لكن اگر هر همكاري يا علاقه مندان به يكي از زمينه هاي كاري يا عملكرد صنفي كميسيون ها يا حتي كل كانون اعتراضي يا انتقادي يا پيشنهادي دارند فقط در صورتي كه نقد و پيشنهاد خود را به شكل نقادي علمي و به صورت حقوقي مطرح نمايد ، مبادرت به اطلاع رساني در سايت و مسئول مربوطه اقدام مي گردد .

۲۲ ) با تشكر از سايت شما در قسمت بانك قوانين توضيح داده بوديد كه كليه قوانين كشوري به صورت لوح هاي فشرده در بازار قابل دسترسي مي باشد . لطفا نموده اينجانب را ياري نماييد تا نسخه اي از لوح فشرده قوانين كار و امور اجتماعي را پيدا نمايم . با تشكر از لطف شما . روح الله خدادادي Khodadadi . R@gmail.com
سايت اطلاع رساني :
از معرفي يك محصول به خصوص معذور هستيم ولي در اكثر كتابخانه هاي تخصصي حقوقي انواع لوح هاي فشرده به فروش مي رسد .

۲۳ ) با سلام و عرض ادب و تشكر از كليه عزيزان همت عالي دست اندركاران موجب تعالي امور خواهد بود و در عصر ارتباطات فراهم كردن استفاده علمي از سايت كانون محترم وكلا ويژه گي در خور تحسين است . و بهتريت تقدم و علامت پيشرفت و سبقت از ساير رقباي مدعي امر وكالت تكامل و تحول علمي با ابزار روز است . اميد است قسمتهاي مربوط به مقالات و سوالات و امثالهم مورد توجه بيشتري قرار گيرد با آرزوي شادكامي عزيزان
مرتضي عرب shora _ hoghoogh@yahoo.com
سايت اطلاع رساني :
در صورت همكاري بيشتر وكلا و حقوق دانان امكان خدمات بهتري فراهم خواهد شد .

۲۴ )

بالا
فهرست اصلي


 *English
Lawyer Search <  
Francias* 

 *كانون جهاني (IBA)
اتحاديه كانونها
 *مصوبات
 *مجمع عمومي
 * شوراي اجرائي
 *كميسيون‌انفورماتيك

كانونهاي وكلا
 *مركز
 *فارس
 *آذربايجان شرقي
 *آذربايجان غربي
 *اصفهان
 *مازندران
 *خراسان
 *گيلان
 *قزوين
 *كرمانشاه و ايلام
 *خوزستان
 *همدان
 *قم
 *كردستان
 *گلستان
 *اردبيل
 *مركزي
 *بوشهر
 *زنجان
 *لرستان
 *کرمان


امور وكلا و كارآموزان  *فهرست اسامي
 *مصوبات كانون
 *كميسيون حقوقي
 *كارآموزي و اختبار
 *آزمون وكالت
 *نظرات وكلا

طرح‌ها و لوايح وكالت
 *كتابخانه
 *مقالات حقوقي
 *مجله حقوقي
 *نشريه داخلي

منابع حقوقي
 *بانك قوانين
 *آراء قضائي
 *نظرات مشورتي
 *لوايح و اوراق
 *مراجع رسيدگي
 *پرسش و پاسخ

سايتهاي‌اطلاع‌رساني
 *حقوقي و داخلي
 *حقوقي خارجي
  لطفا برای مشاهده بهتر تارنما قلم فارسی موجود را دریافت کنید.  كاوش پيشرفته
All Rights Reserved.
© 2003 Iranian Bar Associations Union
No. 3, Zagros St., Argentina Sq., Tehran, Iran
Phone: +98 21 8887167-9     Fax: +98 21 8771340    
Site was technically designed & developed by Nima Norouzi