لطفا برای مشاهده بهتر تارنما قلم فارسی موجود را دریافت کنید.  كاوش پيشرفته
اتحاديه جهاني وكلا IBA
International Bar Association (صفحه۲)

فهرست اصلي
فهرست:

گزارش بازديد هيات رئيسه اتحاديه جهاني وكلا IBA از ايران
مهر ماه ۱۳۸۲ بازديد از كانون وكلاي دادگستري مركز ، شيراز و اصفهان
گزارش سفر هيئت رئيسه كانون وكلاي دادگستري مركز به تركيه
  * پيش گفتار
  * گزارش عمومي سفر به كانون وكلاي دادگستري آنكارا
  * ملاقات با آقاي اوزمير اوزوك ، دبير كل اتحاديه كانون هاي وكلاي حوزه درياي سياه
  * ملاقات بين مسئولين كانون مركز و آقاي سمح گونر - رئيس كانون وكلاي دادگستري آنكارا
  * ملاقات هيات ايراني با آقاي عبدالقادر كايا ، مدير كل روابط بين الملل وزارت دادگستري
-------------------------------------------------------------گزارش بازديد هيات رئيسه اتحاديه جهاني وكلا IBA از ايران
مهر ماه ۱۳۸۲ بازديد از كانون وكلاي دادگستري مركز ، شيراز و اصفهان
اولين و تنها بازديد مسئولان كانون وكلاي جهاني ، IBA از ايران ، مربوط به سال ۱۳۳۱ در زمان مرحوم سيد هاشم وكيل بوده است كه رياست وقت كانون وكلاي جهاني ، آقاي ژرژموريس مريس رئيس وقت IBA از ايران بازديد نموده است .
كه بعد از گذشت ۵۲ سال مجددا رياست IBA جناب آقاي كارديناس و هيئت همراه از ايران بازديد نمودند .

آقاي كارديناس رئيس
كانون وكلاي جهاني


موضوع دعوت از اعضاء بلند پايه و تشكيل يكي از جلسات IBA در ايران در اجلاس بروكسل سال ۲۰۰۳ ميلادي در بلژيك مطرح شد .

توضيح اينكه در جلسات مجمع عمومي ساليانه IBA بيش از سه هزار نفر وكيل از سراسر جهان شركت ميكنند و هر يك بايد مبلغي حدود ده ميليون ريال فقط بعنوان هزينه ثبت نام بپردازند و كليه هزينه سفر و اقامت بعهده اعضاء است .

به اين ترتيب برگزاري اين جلسه درايران علاوه بر بازتاب جهاني ، از نظر جلب درآمد و ايجاد جاذبه هاي گردشگري و بسط آن ، موقعيت بسيار ممتازي براي ايران ايجاد ميكرد .

با توجه به اين مراتب نمايندگان اعزامي به اجلاس ( جناب آقاي كشاورز و جناب آقاي دكتركاشاني ) تصميم گرفتند كه در اجلاس بروكسل پيشنهاد كانون وكلاي مركز را مبني بر برگزاري اجلاس ساليانه مطرح كنند .

در اجلاس بروكسل پس از بحث و رايزني با نماينده IBA در كشورهاي خاورميانه ( جناب آقاي دكتر كاظم لمي ) و با راهنمايي و دلالت ايشان مقرر شد
بدواً اعضاء بلند پايه IBA از ايران بازديدي داشته باشند و پس از بررسي امكانات و وضعيت رفاهي كشورمان ، موضوع برگزاري اجلاس در ايران مورد بررسي قرارگيرد .

در نتيجه پس از بازگشت نمايندگان از اجلاس بروكسل ، مكاتبات لازم انجام شد و رسماً از جناب آقايان اميليو كاردناس رئيس و آقاي رامون مولارت رئيس انستيتو حقوق بشر و آقاي كاظم لمي نماينده IBA در خاورميانه و كشورهاي عربي و معاون دبير كل و خانم فيونا پاترسون رئيس دبيرخانه IBA دعوت بعمل آمد كه از تاريخ سوم تا هشتم اكتبر ( يعني ۱۱ تا ۱۶ مهرماه ۱۳۸۲ ) از ايران و كانونهاي وكلا بازديد كنند .

آقاي كاظم لمي
معاون رئيس IBA

آقاي رامون مولارت
كميته حقوق بشر IBA

خانم فيونا پاترسون
رئيس دبيرخانه IBA

آقاي كارديناس رئيس كانون وكلاي جهاني
با توجه به پذيرش دعوت كانون وكلا ، نامبردگان روز جمعه ۱۱ مهر ماه ساعت ۵/۵ صبح از طريق فرودگاه مهرآباد وارد كشور شدند و توسط اعضاء محترم هيات مديره كانون وكلا در سالن تشريفات اختصاصي از رئيس IBA و هيات همراه استقبال بعمل آمد .


برج شرقي و نوساز هتل استقلال براي اقامت ميهمانان در نظر گرفته شد ، كه پس از مراسم استقبال براي استراحت به هتل فوق دلالت شدند . زيبايي و وسعت هتل و چشم انداز آن كه نماي زيبايي از كوهستان البرز و شهر تهران را به نمايش ميگذارد بسيار مورد توجه ميهمانان قرار گرفت .

برنامه روز اول
پس از استراحت مشتمل بر صرف ناهار در هتل لاله و بازديد از موزه فرش و موزه ايران باستان و سپس حضور در سالن وزارت امور خارجه جهت گردهمايي و سخنراني آقاي كاردناس بود .


ميهمانان ضمن ابراز خشنودي از بازديد خويش از موزه ، نسبت به كمي وقت و عدم توفيق در ملاحظه كليه آثار گله مند بودند .
پس از كمي استراحت ، ايشان به محل باشگاه وزارت امور خارجه دلالت شدند كه در اين محل با تعداد حدود دويست نفر از وكلا و اساتيد دانشگاههاي حقوق آشنا شدند .
پس از ايراد سخنراني هاي مفيد و مبسوط توسط آقايان كاردناس و مولارت و لمي ، جلسه پرسش و پاسخ برگزار شد ، كه وكلاي محترم آزادانه سوالات خود را در مورد مشكلات مربوط به وكلا و كانونهاي وكلا در ميان گذاشته و آقاي كاردناس اعلام كردند كه با بررسي موارد ، نسبت به اعلام موضع و حمايت از وكلاي ايران اقدام خواهد كرد .

همايش اختصاصي كانون وكلاي دادگستري مركز با حضور مسئولان IBA تهران سالن وزارت خارجه

مشروح سخنراني و جلسه پرسش و پاسخ به صورت نوار ضبط شده در كانون براي ملاحظه همكاران محترم موجود است .

برنامه روز دوم
بازديد ميهمانان از كانون وكلاي دادگستري مركز و كنفرانس مطبوعاتي و صرف ناهار با كليه اعضاء هيات مديره بود .
ولي بنا به علاقه و اصرار ميهمانان ، كه علاقمند بودند از يكي از دانشكده هاي حقوق بازديد كنند با هماهنگي جناب آقاي دكتر گودرز افتخار جهرمي ، نامبردگان به دانشكده حقوق دانشگاه شهيد بهشتي رفته و در جلسه دفاع از تز فوق ليسانس يكي از دانشجويان كه در زمينه حقوق بشر بود شركت كردند و از ساختمان جديد دانشكده حقوق وكلاسهاي آن نيز بازديد كردند ، كه مخصوصاً بسيار مورد توجه جناب آقاي رامون مولارت قرار گرفت .

سپس مهمانان در ساختمان كانون وكلاي دادگستري مركز مستقر شدند كه زيبايي و نظيف بودن كانون مورد توجه اعضاي IBA قرار گرفت پس از آشنائي با كليه اعضاء محترم هيات مديره ، كنفرانس مطبوعاتي برگزار شد .

جلسه هيئت مديره كانون وكلاي دادگستري با حضور مسئولان IBA

آقاي كاردناس و هيات همراه با صبر و حوصله به كليه سوالات پاسخ دادند كه مشروح آن در روزنامه ها منتشر شد اجمالاً ، مجدداً مسائل ومشكلات وكلا و كانونها مطرح گرديد و راه كارهاي حل آن بررسي شد .

در زمان صرف ناهار در محيطي صميمانه آقاي كاردناس رياست محترم IBA هدايايي را كه به رسم ياد بود براي كانون وكلاي ايران هديه آورده بودند به آقاي كشاورز تقديم كردند .

صبح روز يكشنبه ۱۳ مهر ماه ساعت ۳۰/۷ صبح ميهمان به همراهي آقايان بهمن كشاورز و دكتر كاشاني عازم ديدار از شيراز و كانون وكلاي فارس شدند .

همكاران كانون وكلاي فارس در سالن تشريفات فرودگاه شيراز ، با مراسم باشكوهي از ميهمانان استقبال كردند و بعد از استراحت كوتاهي در هتل هما ، در ساعت ۱۱ صبح به قصد بازديد از كانون وكلاي فارس از هتل حركت كردند كه با استقبال رسمي اعضاي هيات مديره و آنگاه در سالن همايش كانون وكلاي فارس با وكلاي محترم كانون فارس آشنا شدند .شروع همايش با سخنراني جناب آقاي دكتر مندني پور حاوي معارفه و سابقه تاريخي كانون فارس بود . سپس جناب آقاي كاردناس رئيس IBA و جناب آقاي كشاورز رياست محترم كانون وكلاي مركز سخنراني كردند و آنگاه خبرنگاران در محل كانون در كنفرانس مطبوعاتي شركت كردند .

پس از صرف ناهار بازديد از تخت جمشيد و حافظيه در برنامه مهمانان قرار داشت و پس از صرف شام در ساعت ۲۱ به سمت فرودگاه براي پرواز به اصفهان حركت كردند .

در ساعت ۲۲ پس از استقبال هيات مديره كانون اصفهان در فرودگاه ميهمانان به مهمانسراي عباسي با معماري سنتي و جالب توجه آن دلالت شدند
و صبح روز دوشنبه چهاردهم مهرماه بازديد از كانون وكلاي اصفهان و ديدار از آثار تاريخي شهر آغاز شد .
گردهمايي وكلاي اصفهان در باشگاه كانون وكلاي اصفهان با حضور تعداد قابل توجهي از وكلاو سخنراني نائب رئيس كانون و تشريح سابقه تاسيس كانون اصفهان برگزار شد .

پس از صرف ناهار در باشگاه فوق ، بازديد از ساير آثار باستاني منجمله ميدان نقش جهان ، بازديد از زورخانه سنتي و خريد از بازار اصفهان ، توجه ميهمانان را به خود جلب كرد و پس از اقامت در هتل روز سه شنبه يازدهم مهرماه ساعت ۵/۹ صبح به فرودگاه اصفهان براي بازگشت به تهران حركت كردند .

روز سه شنبه پانزدهم مهرماه ساعت ۱۱ صبح هواپيماي حامل ميهمانان در بازگشت از اصفهان در فرودگاه تهران به زمين نشست و ميهمانان مستقيماً از فرودگاه به محل رستوراني كه براي انجام مراسم خداحافظي و اهداء هدايا تدارك ديده شده بود دلالت شدند
و در محيطي دوستانه ، كه حاصل چند روز همراهي و ميهمان نوازي هيات مديره كانونهاي تهران ، اصفهان و شيراز بود ، هدايايي كه به رسم يادبود ، به مسئولان كانون وكلاي جهاني تقديم شد .

ميهمانان هر يك به تنهايي از ميهمان نوازي و محبت ايرانيان تشكر و قدرداني كردند و تصريح كردند كه هرگز تصور نميكردند كه ايران چنين كشور بزرگ و با عظمتي باشد و ميزان محبت و ميهمان نوازي مردم آن برايشان خارق العاده بود .

صبح روز شانزدهم مهرماه ساعت ۳۰/۵ صبح ، بامشايعت جناب آقاي كشاورز و اعضاي كميسيون روابط عمومي ، ميهمانان با خاطراتي خوش ، تهران را به مقصد كشورهاي خود ترك كردند در حاليكه با كانون هاي وكلاي ايران و مشكلات همكاران ايراني يشان كاملاً آشنا شده بودند .
البته جناب آقاي كاظم لمي عضو مسلمان و شيعه هيات كه شخصا خواستار زيارت مرقد مطهر حضرت ثامن الائمه بود ، چند روزي بيشتر در ايران باقي ماند و در معيت رئيس كانون وكلاي مركز و با كمك و همراهي اعضاي محترم هيات مديره كانون وكلاي خراسان ، مقارن نيمه شعبان ، ضمن زيارت مرقد امام هشتم ( ع ) ، از ديدنيهاي حرم مطهر نيز ديدن نمود .
علي رغم كوتاهي مدت اين سفر ، هيات مديره محترم كانون خراسان نهايت همراهي و عنايت را مبذول فرمودند .


بازديد آقاي كاظم لمي معاون مسلمان و شيعه دبيركل IBA از شهر مشهد مقدس

مسائلي كه در سفر به ايران مورد توجه خاص هيات IBA بود و مصراً مايل بودند آنها را مستقيماً از زبان وكلاي هر يك از كانونهاي ميزبانشان بشنوند عبارت بود از :

مساله استقلال حرفه وكالت و لزوم وجود وكيل مستقل بعنوان يكي از اركان دادرسي عادلانه « كه مورد توجه اعلاميه هاي حقوق بشر و ميثاق حقوق مدني و سياسي » بوده و هست . جالب اينكه نمايندگان IBA اين موضوع را بعنوان يكي از حقوق مردم – و نه حقوق وكلا يا كانونهايشان – تلقي ميكردند و از اينكه در ايران مقولاتي برخلاف اين اصل شناحته شده بين المللي وجود دارد در شگفت شدند .

مساله لزوم حضور وكيل مدافع از اولين مرحله دادرسي كيفري كه اين معني نيز از ديدگاه هيات امري غير قابل بحث و مفروغ عنه بود .

مساله لزوم برخورداري وكلاي مدافع از مصونيت نسبي در مورد آنچه كه در مقام و موضع دفاع مي گويند و مي نويسند .

هيات IBA از كانون مركز خواستند كه تفضيل وضعيت موارد فوق را در ايران كتباً به IBA منعكس كنند ، كه اين اقدام انجام شد و در انتظار موضع گيري و پاسخ اين سازمان بين المللي هستيم .

در مجموع ميتوان گفت موضع بين المللي كانون وكلاي دادگستري ايران در دوره هاي اخير هيات مديره با گذشته ها قابل مقايسه نيست و كانون وكلاي مركز به ميزان قابل ملاحظه و قابل قبولي از شناسايي بين المللي دست يافته است ، كه اميد است وسيله اي باشد براي اعتلاي بيشتر كانون و نيز استفاده اعضاي آن از امكانات فرهنگي و آموزشي سازمانهاي بين المللي وكلا .
        
كميسيون روابط عمومي كانون وكلاي دادگستري مركز


گزارش سفر هيئت رئيسه كانون وكلاي دادگستري مركز به تركيه
  * پيش گفتار

به گزارش واصله
رئيس هيات مديره و نواب رئيس كانون وكلاي دادگستري مركز ،
آقايان سيد محمد جندقي كرماني پور ، آقاي محمد فرض پور و آقاي جهانگير مستوفي

به دعوت رسمي كانون وكلاي دادگستري آنكارا ، در اواخر تير ماه سال جاري ، بازديدي از كانون مذكور داشتند و در اين سفر چندين ملاقات بين مسئولين كانون مركز و كانون وكلاي دادگستري آنكارا ، اتحاديه كانونهاي وكلاي دادگستري حوزه درياي سياه و مقامات دادگستري اين كشور صورت گرفت و هيئت ايراني در اجلاس اتحاديه كانون هاي وكلاي دادگستري حوزه درياي سياه ، به عنوان مهمان حضور داشت .

جهت آگاهي همكاران محترم ، از مفاد مباحث اصلي مطروحه در مذاكرات مسئولين كانون مركز با آقايان اوزمير اوزوك ، دبير كل اتحاديه كانون هاي وكلاي حوزه درياي سياه ، آقاي سميح گونر ، رئيس كانون وكلاي دادگستري آنكارا ، آقاي عبدالقادر كايا ، مدير كل روابط بين الملل وزارت دادگستري تركيه و خانم دكتر لاله سيرمن ، رئيس دانشكده حقوق دانشگاه آنكار ، گزارش حاضر ، تقديم ميگردد .

متذكر ميگردد ، گزارش حاضر بر اساس متون دست نوشته رياست محترم هيئت مديره كانون مركز ، و نيز گزارشات مكتوب سركارخانم موسوي كارشناس حقوقي وزارت امورخارجه دولت جمهوري اسلامي ايران ، خارج نويس و خلاصه برداري شده و به شكل حاضر به اطلاع همكاران محترم ، رسانده ميشود .
بالا
فهرست اصلي


  * گزارش عمومي سفر به كانون وكلاي دادگستري آنكارا

هيئت ايراني ، دو شنبه ۲۲/۴/۸۳ تهران را به مقصد آنكارا ترك نمود و در فرودگاه اين شهر از طرف آقاي ايزدي معاون اول سفارت جمهوري اسلامي ايران در تركيه و همكارنشان مورد استقبال قرار گرفت . لازم به يادآوري است كه در كليه ملاقاتها و مذاكرات بعدي ، مترجم و مسئولان سفارت ايران در تركيه ، كمال همكاري را معمول داشتهاند .

اولين ملاقات هيئت ايراني ، در تاريخ ۲۳/۴/۸۳ با آقاي اوزمير اوزوك ، رئيس اتحاديه كانونهاي وكلاي دادگستري حوزه درياي سياه شامل كشورهاي تركيه , روماني , بلغارستان , صربستان , بوسني و هرزگوين , يونان , آذربايجان , لبنان و . . . در محل ساختمان اتحاديه فوق ، در شهر آنكارا انجام گرفت ، كه مشروح اين ديدار مستقلا تقديم شده است .

ملاقات بعدي هيئت رئيسه كانون وكلاي دادگستري ايران ، با آقاي گونر رئيس فعلي و آقاي صادق اردوغان رئيس قبلي كانون وكلاي دادگستري آنكارا ، انجام شد . در اين جلسه ضمنا گزارشي از تاريخ تشكيل كانون وكلاي دادگستري در ايران و سابقه تاريخي آن از مسئولان كانون دادگستري آنكار براي بازديد از ايران دعوت به عمل آمد . سپس هيئت ايراني با آقاي عبدالقادر كايا ، مدير كل روابط بين الملل وزارت دادگستري تركيه ، ديدار صميمانهاي داشتند ، كه خلاصه كاملي از اين دو ديداردر ادمه درج شده است .

بعلاوه در تاريخ چهارشنبه ۲۴/۴/۸۳ ، آقاي جندقي كرماني پور ، رئيس هيئت مديره كانون وكلاي دادگستري مركز ، با حضور خبرنگاران داخلي آنكارا ، مصاحبهاي انجام دادند . در اين مصاحبه در باره محاكمه صدام ، اعدام در كشورهاي اسلامي ، روابط حقوقي كانون آنكارا با كانون تهران مباحثي مطرح گرديد كه در مطبوعات آنكارا انعكاس مناسبي داشت .

يكي ديگر از ملاقاتها و بازديد هيئت ايراني ، بازديد از دانشكده حقوق دانشگاه آنكارا و ملاقات با خانم پروفسور دكتر لاله سيرمن رئيس دانشكده حقوق اين دانشگاه بود . دراين ديدار ضمن معرفي هيئت ايراني و سوابق كانون دادگستري ايران ، در خصوص منابع متون قانون دو كشور و رابطه اساتيد حقوق با كانون وكلا و دوره هاي آموزش حقوقي در دانشكده حقوق دو كشور ، توضيحاتي داده شد .

همچنين با دعوت قبلي آقاي گونر ، رئيس كانون وكلاي دادگستري آنكارا ، هيئت ايراني براي افتتاح مركز آموزش كانون وكلاي آنكارا دعوت شدند . ساختمان جديدي كه عمليات ساختماني آن بتازگي به پايان رسيده بود . بعد از بازديد از ساختمان در سالن كنفرانس مراسمي برگزار و توضيحاتي توسط رياست كانون مركز براي حضار ارائه گرديد .

سپس هيئت ايراني به همراه ساير هيئتهاي كانون وكلاي دادگستري حوزه درياي سياه ، از شهر بيپازاري ، beypazari در ساحل درياي سياه تركيه ، بازديد نمودند . بعلاوه با توجه به اسكان هيئت ايراني و ساير هيئتها در هتل محل اقامت ، با اغتنام از فرصت پيشآمده ، رياست هيئت مديره كانون مركز با رئيس كانون وكلاي دادگستري آذربايجان و لبنان و برخي كشورهاي ديگر ، گفتگوهاي غير رسمي انجام دادند .

قابل ذكر است كه اجلاس رسمي كانون هاي مهمان آنكار و اتحاديه ، در محل هتل گورديون برگزار گرديد و هيئت ايراني ، در تمامي مراسم عمومي اين اجلاس حضوري فعال داشت .
بالا
فهرست اصلي


  * ملاقات با آقاي اوزمير اوزوك ، دبير كل اتحاديه كانون هاي وكلاي حوزه درياي سياه


در اين ملاقات ابتدا آقاي جندقي كرماني پور ، رئيس هيئت مديره كانون وكلاي دادگستري مركز ، به معرفي همراهان پرداخت و از دعوت انجام شده ، براي بازديد از آنكار تشكر به عمل آورد .

آقاي جندقي در ادامه به معرفي سابقه ۹۰ ساله وكالت دادگستري در ايران پرداخت و اعلام نمود :
وكالت دادگستري در ايران ، تقريبا به همراه تاسيس عدليه نوين بوجود آمده است . در ابتدا به مدت بيست سال ، تشكيلات مستقل و خاصي بر امر وكلاء نظارت نميكرد . در سال ۱۹۳۰ ميلادي ، مرحوم داور ، وزير وقت عدليه ، كانون وكلاي دادگستري را زير نظر وزارت دادگستري تشكيل داد و در سال ۱۹۵۲ با تصويب لايحه استقلال كانون وكلاي دادگستري وسيله مرحوم دكتر مصدق هيات مديره مستقل كانون وكلا ، توسط انتخابات داخلي وكلاء تعيين گرديدند .

اولين رئيس هيئت مديره جديد ، مرحوم سيد هاشم وكيل بوده است . دوره كار هيئت مديره ۲ سال و انتخاب مجدد بلامانع بوده است . بعد از پيروزي انقلاب اسلامي ، در سال ۱۹۷۹ ميلادي ( ۱۳۵۷ ) مدتي در امر انتخابات هيئت مديره كانون هاي وكلاي دادگستري وقفه ايجاد شد ، تا اينكه به موجب قانون مصوب ۱۹۹۷ ميلادي ، مجددا انتخابات هيات مديره كانونهاي وكلاي دادگستري انجام شد .

در اولين انتخابات دوره جديد ، اينجانب و همكارانم به عنوان عضو هيئت مديره به مدت دو سال انتخاب شديم كه اينجانب به رياست هيات مديره انتخاب شدم و تاكنون هر دو سال يكبار ، انتخابات كانونهاي وكلاي دادگستري در ايران برگزار ميگردد .

كانون وكلاي دادگستري از سال ۱۹۴۷ عضو كانون وكلاي جهاني IBA ميباشد و مدتي مرحوم سرشار ، نايب رئيس كانون وكلاي دادگستري ايران ، نايب رئيس كانون وكلاي جهاني بود و تا زمان فوت نيز جزء مشاورين حقوقي IBA فعاليت مينمود .

در مرگ مرحوم سرشار ، كه به ۸ زبان زنده دنيا تسلط كامل داشت ، پيغام رئيس وقت كانون وكلاي جهاني كه بدين مناسبت در گراميداشت مرحوم سرشار صادر شده ، تصريح شده بود كه ، دنيا شخصيت بزرگي مثل مرحوم سرشار را از دست داده است .

سپس آقاي اوزمير اوزوك اظهار داشت :
از ملاقات جنابعالي و هيئت همراه ، از كشور دوست و برادر ايران ، خوشحال هستم .

وي ضمن بيان برخي مشكلات و ويژگيهاي مشابه دو كشور ادامه داد :
تفاوتي كه حقوق با سياست ، اقتصاد و ساير موارد دارد ، بيطرفي است . زيرا حقوق هميشه بر روي حقايق تاكيد دارد و به همين دليل حقوق دانان دو كشور ، بهتر از سياستمداران و افراد عادي ، ميتونند همديگر را درك نمايند .

وي اضافه نمود :
اتحاديه كانون وكلاي حوزه درياي سياه از سال ۱۹۷۵ تشكيل شده و ۴ سال يكبار انتخابات آن انجام ميشود . اتحاديه ۴ بخش دارد :
رياست ، شوراي بازرسي ( ۳ نفر ) ، كميته نظارت و انتظاماتي ( ۷ نفر ) و هيات مديره شامل ۱۰ نفر عضو .

در كنگره سراسري اتحاديه ، ۴۷۵ نفر عضو كانون هاي وكلاي دادگستري حوزه درياي سياه ، داراي حق راي هستند . اين تعداد بسته به تناسب تعداد وكلاي عضو كانونهاي وكلاي دادگستري كشورها , مختلف ميباشد . به عنوان مثال كانون آنكارا ۲۶ نماينده و كانون استامبول ۷۲ نماينده حق راي دارد .

اتحاديه داراي ۵۲ هزار عضو ميباشد . هر عضو اتحاديه ، ضمن عضويت در مجمع عمومي اتحاديه ، سالي دو بار جهت حق عضويت ، معادل ۲۰ ميليون لير پرداخت ميكند .

رئيس اتحاديه كانون هاي وكلاي دادگستري حوزه درياي سياه در ادامه افزود :
حقوقدانان واقعي داراي مسئوليت حقوقي ميباشند و مكلفند به وظايف انساني خويش عمل كرده و از هر گونه پيش داوري اجتناب ورزند . بهمين دليل تمامي حقوق دانان بر اولويت ارزشهاي انساني و حقوق انسانها ، تاكيد دارند و لذا تلاشهاي ايشان بايد براي تضمين حفظ حقوق انسانها باشد .

وي ادامه داد :
ما اقدامات مداخلهگرايانه آمريكا در عراق را طي يك سال و نيم گذشته ، محكوم ميكنيم . زيرا آمريكا با بهانه نابودي سلاحهاي كشتار جمعي و آزادي انسانها ، وارد عراق شده است و نتيجه آن كشتار انسانهاي بيگناه شده است .

ما حقوق دانان بدون ايدئولوژي و درنظر گرفتن ساير مسائل به آنچه كه بر سر انسانها وارد شده ، به مسئله نگاه ميكنيم . از طرف ديگر ، عملكرد اسرائيل در مقابل فلسطينيها ، كه مصداق اعمال تروريسم دولتي است ، آنرا نيز محكوم ميكنيم . اسرائيليها كاري كه هيتلر با آنها كرده را فراموش نكردهاند ، ولي اكنون آنرا عليه فلسطيني ها اعمال ميكنند .

متاسفانه سازمان ملل كه با شعار دفاع از مظلومان و حقوق بشر تشكيل شده است ، فقط نظاره گر اين ظلم است . البته هدف واقعي اينها از تشكيل دولت اسرائيل ، كنترل منابع زير زميني خاورميانه تا قفقاز ميباشد .
به اين دليل اعتقاد دارم كه برقراري ارتباط دائمي ميان همتايان ايراني و عراقي و كشورهاي در حال توسعه ، مفيد خواهد بود و بايد اين همكاري هاي توسعه پيدا كند .

در اينجا از آقاي اوزك سوال شد كه شما با توجه به ديدگاهي كه در خصوص اسرائيل ارائه داديد ، چه عكس العملي در خصوص روابط ديپلماتيك با اسرائيل نشان ميدهيد ؟

وي پاسخ داد :
منظور من از اسرائيل و آمريكا و ساير كشورها ، انسانهاي آنهاست . بايد با همه كشورها رابطه انساني وجود داشته باشد . اينها اعتقادات صادقانه و قلبي بنده است ، ولي سياستمداران در چهار چوب سياست واقعگرايانه خود ، خيلي از موارد را زير پا ميگذارند و اين مسئله آنهاست و اساسا تفاوت ما با آنها در اين موارد است .

سپس آقاي جندقي كرماني پور ، ضمن اعلام خوشحالي از نظرات بيان شده در خصوص دمكراسي و حقوق بشر اعلام داشت :
مباحث حاضر نشان مي دهد كه چقدر حقوق دانان از نظر عقيدتي به يكديگر نزديك هستند و تا چه اندازه ميتوانند اين مراودات و هم فكري را تنگانگ و به هم نزديك نمايند .

نكته ديگر آنكه ، ما با توجه به حمله عراق به ايران و سپري شدن هشت سال جنگ تحميلي ، به هيچ وجه حمله آمريكا به عراق را تاييد نكرده و نخواهيم كرد و معتقد هستيم كه دمكراسي را با توپ و تفنگ و تانك نميشود به يك كشور صادر كرد .

متاسفانه آمريكا با استناد به سلاحهاي كشتار جمعي ، وارد عراق شده است در حاليكه اگر هم اين سلاحها در عراق وجود داشته است ، منشاء آن آمريكا و كشورهاي غربي بوده است . ما بشدت از كشتارهاي انجام شده در عراق ناراحت هستيم .

مع الاسف آمريكا به بهانه مذكور ، در جامعه بين المللي در حال فشار بر ايران ميباشد . ما معتقد هستيم كه تمام حقوق دانان بايد از ظلمي كه آمريكا به ملتهاي مظلوم وارد ميسازد ، ابراز ببزاري نمايند .

به هر حال ما احساس ميكنيم كه ملاقات بين ما ، ميتوانند فوق العاده مفيد باشد و براي ارتباط بيشتر از جنابعالي دعوت ميگردد ، كه به ايران سفر كرده و از نزديك با حقوقدانان ايراني آشنا شويد .
بالا
فهرست اصلي


  * ملاقات بين مسئولين كانون مركز و آقاي سمح گونر - رئيس كانون وكلاي دادگستري آنكارا

در اين ملاقات بعد از خوشآمد گويي ، سوالاتي راجع به وضعيت و ساختار كانون وكلاي دادگستري ايران ، مطرح گرديد ،

لذا آقاي جندقي كرماني پور ، رئيس هيئت مديره كانون مركز ، ضمن برشمردن ۴ دوره تحولات تاريخي كانون ايران ،

شامل دوره اول از آغاز مشروطيت تا سال ۱۹۳۰ ، دوره دوم مربوط به اقدامات مرحوم داور در سازماندهي تشكيلات وكلاي دادگستري ، دوره سوم از سال ۱۹۵۲ ميلادي و تصويب لايحه استقلال كانون وكلاي دادگستري ايران توسط مرحوم دكتر مصدق تا سال ۱۹۷۹ پيروزي انقلاب اسلامي كه موجب فطرت انتخابات هيئت مديره تا سال ۱۹۹۷ ميلادي گرديد و سپس دوره چهارم از اين سال ، تا حال حاضر ، توضيحات جامعي در خصوص وضعيت جامعه وكالت در ايران ارائه نمود .

آقاي جندقي در خصوص ويژگيهاي هيئت مديره و رياست آن توضيح داد ، در گذشته شرايط عضويت در هيات مديره ۱۰ سال سابقه وكالت بود ولي در قانون مصوب ۱۹۹۷ به هشت سال كه حداقل ۴ سال وكالت و ۴ سال قضاوت باشد ، تقليل يافته است . طبق قانون رئيس هيات مديره بايد ۲۰ سال سابقه وكالت داشته باشد .

وي ادامه داد :
در كانون وكلاي دادگستري ايران ، تشكيلات منسجمي براي اداره امور وكلاء و كارآموزان از قبيل كميسيون كارآموزي ، دادسرا و دادگاه انتظامي و امثالهم وجود دارد . اداره معاضدت قضائي كانون ، روزانه حدود ۶۰ فقره مشاوره مجاني حقوقي ميدهد و در مواردي وكيل معاضدتي ، بدون دريافت وجهي ، تعيين ميگردد . البته اگر در اين محاكمات طرف استفاده كننده از معاضدت قضائي پيروز گردد ، درصدي از محكومبه ، به نفع كانون وصول ميگردد .

براي رسيدگي به تخلفات وكلا ، دادسرا و دادگاه انتظامي ، قاطعانه عمل مينمايد . دادستان انتظامي ، داراي معاون و در حدود ۳۵ نفر داديار ، از ميان وكلاء ميباشد . ۵ شعبه دادگاه نيز ، به كيفرخواستهاي صادره ، رسيدگي مينمايد . هر شعبه دادگاه داراي ۵ نفر عضو ميباشد .

آقاي جندقي ضمن برشمردن تعداد اعضاء و وظايف عمده كميسيونهاي كارآموزي ، روابط بين الملل ، كميسيون نظارت ، اعلام كرد ،
در ايران در حدود ۱۲ هزار وكيل دادگستري وجود دارد . وي علت كم بود نسبي تعداد وكلا به ميزان جمعيت كشور را ، الزامي نبودن وكالت دردعاوي و نيز دوره فترت و عدم امكان تربيت وكيل دادگستري ، بيان نمود .

وي افزود ،
از طرف كميسيوني خاص ، براي هر سال ، ابتدا تعداد كارآموزان هر حوزه معين ميشود . آنگاه در امتحان سراسري ، از ميان دارندگان رتبه بيشتر ، تعداد مذكور ، جذب ميشوند . متاسفانه كانونها فقط قادر به جذب حدود ۱۰% متقاضيان ميباشند . به عنوان مثال امسال نزديك به ۳۰۰۰ نفر براي سراسر ايران پيش بيني پذيرش شده است كه در حدود ۱۶۰۰ نفر براي كانون مركز ، انتخاب خواهند شد .

هر كارآموز وكالت بايد يك دوره ۱۸ ماهه را زير نظر يك وكيل سرپرست ، با سابقه حداقل ۱۰ سال وكالت پايه يك ، كارآموزي نمايد و تكاليف مقرر براي كارآموزان را به نحو احسن به انجام برساند . در اين صورت و پس از قبولي در امتحانات كتبي و شفاهي ، و اتيان سوگند ، پروانه پايه يك دادگستري به وي اعطاء ميگردد .
تمامي فعاليتهاي كانون بدون كمك و بودجه دستگاه دولتي انجام ميگردد و همكاران عضو كميسيونها و هيات مديره ، به صورت مجاني در كانون خدمت ميكنند .

آقاي جندقي در ادامه از جناب آقاي گونر و همكارانشان براي بازديد از ايران دعوت به عمل آورد اظهار داشت :
مطمئن هستم كه افكار و عقايد حقوق دانان در تمام كشورها تا حد زيادي به هم نزديك است . ما آمادگي همكاري كاملي باهمكاران ترك داريم و در زمينه مسائل حقوق بشر ، حقوق بين الملل ، معاضدت قضائي ابتاع دو كشور و نيز مراودات ورزشي ، امكان تبادل تجربيات و ملاقاتهاي دو جانبه وجود دارد .

در پايان اظهارات آقاي جندقي ، هديه اي به رسم يادبود ، تقديم رئيس كانون وكلاي دادگستري آنكار گرديد .

سپس آقاي سميح گونر ، بيان داشت :
ضمن تشكر ، من مايلم كه اين هديه ارزشمند را در مركز آموزش كانون قرار دهم ، كه نشانهاي ازدوستي بين كانونهاي وكلاي دادگستري ايران و تركيه باشد . اطلاعات شما را بسيار مهم ارزيابي ميكنم و در كتابي كه تحت عنوان وكالت تطبيقي در دست تهيه داريم ، استفاده خواهيم كرد .

بعلاوه مطالب ارسالي در بروشور شما ، در اين كتاب به چاپ خواهد رسيد . در همين جا از جنابعالي براي بازديد از مركز آموزش كانون دعوت بعمل ميآيد .

ما در اينجا ، در حال بازنگري قوانين وكالتي هستيم . طبق قانون هيات مديره بعد از دو دوره انتخابات بايد كناره گيري نمايد ، كه دراين مورد با وضعيت شما مشابه بوده و امكان استفاده از تجربيات شما وجود دارد .
بالا
فهرست اصلي


  * ملاقات هيات ايراني با آقاي عبدالقادر كايا ، مدير كل روابط بين الملل وزارت دادگستري

در اين ملاقات ، آقاي كايا ضن خوشآمد گويي به هيات ايراني ، ابراز علاقه نمود كه در فرصتي به يادگيري زبان فارسي بپردازد .

سپس آقاي جندقي كرماني پور ، رئيس كانون وكلاي دادگستري مركز ، ضمن تشكر از آقاي كايا و معرفي هيئت ايراني ، اظهار داشت :

متاسفانه كانون هاي وكلاي دو كشور ايران و تركيه ، علي رغم همسايگي و مسلمان بودن ، فاقد روابط نزديك ميباشند . شايد اين اولين ديدار هيئت ايراني از كانون وكلاي دادگستري ، از تركيه باشد . در حاليكه ما و شما ، چنانچه در ديدارهاي با آقايان گونر و اوزك مشخص گرديد ، داراي عقايد نزديك به هم ميباشيم .
وي در ادامه از آقاي كايا ، براي بازديد از ايران ، به همراه هيئت كانون وكلاي دادگستري تركيه ، دعوت به عمل آورد .

آنگاه آقاي كايا پرسيد ،
آيا در ايران وكلا ميتوانند قاضي شوند ؟ در اين خصوص آقاي جندقي پاسخ داد ، بلي ، لكن تمايلي براي اين كار در حال حاضر وجود ندارد .

سپس آقاي كايا ادامه داد :
البته در تركيه وكلائي كه داري ۴ سال سابقه كار وكالت باشند ، ميتوانند براي قضاوت درخواست نمايند و در صورت پذيرش در شوراي قضاوت ، امكان ادامه خدمت بعنوان قاضي وجود دارد . از طرفي قضات نيز بعد از ۵ سال سابقه قضائي ميتوانند وكيل بشوند . ( توضيح داده شد كه مشابه وضعيت ايران ميباشد . )

وي گفت :
كانون وكلاي دادگستري استانبول ، قديميترين كانون تركيه است . وزارت دادگستري متكفل امور زندانها ، اداره كل حقوقي و كيفري بين المللي و اداره كل سجل قضائي ميباشد . امور مربوط به قضات و دادستانها ، بر عهده شوراي عالي قضات است . اين شورا ۷ عضو دارد كه شامل وزير دادگستري ، معاون وي و ۵ نفر از ديوانعالي كشور ميباشد .

ايشان با توجه به اهميت درخواست عضويت تركيه در اتحاديه اروپا ادامه داد :
يكي از وظايف ما ، مديريت حقوق بشردر تركيه است . ما موافقتنامه حقوق بشر را با اتحاديه اروپا امضاء كردهايم . لذا هر فردي كه در تركيه زندگي ميكند ، اعم از اتباع تركيه يا غير آنها ، ميتواند به دادگاه حقوق بشر تركيه مراجعه نمايد . كه در اين خصوص با وزارت امور خارجه هماهنگي ميشود و تصميمات اين دادگاه را لحاظ ميكنيم .

وي افزود :
با توجه به وجود حدود ۴ ميليون ترك در اروپا ، ما در انقعاد قراردادها ، معيارهاي اروپايي را لحاظ ميكنيم .
از طرف ديگر ، علي رغم برخي موافقتنامههاي دو جانبه با كشورهاي آسياي ميانه ، با ايران چنين موافقتنامهاي امضاء نكرهايم .

وي ادامه داد :
در دادگستري تركيه ، ساليانه حدود ۹۰ هزار پرونده مورد رسيدگي قرار ميگيرد . در صدد استفاده از رايانه براي اين كار هستيم ، ولي با توجه به هزينه مورد نياز ، فعلا درمركز انجام شده و در شهرستانها ، در حال انجام ميباشد .

تكنولوژي پيشرفت خودش را دارد ولي قضات قادر به تطبيق با وضعيت جديد نيستند . از طرفي رويه و تفكر انسان هميشه در حال تحول است ، لذا قانونهاي قديمي نميتوانند پاسخگوي نيازهاي روز باشند .

امروزه برخي امور فني بسيار مهم هستند . مثلا بحث ژنتيك ، قاضي بايد به اين فن توجه كند . از طرفي تصميم تنها مهم نيست ، بلكه اجراي تصميم مهمتر است .

بعلاوه پروندههاي حقوقي نيز اهميت خاص خود را دارند ، مسئله امنيت سرمايهگذاري و از طرفي امكانات فني گردش پنهان و غير قانوني سرمايه براي فرار از پرداخت ماليات ، بين بانكهاي كشورهاي مختلف ، از مسائل بغرنجي است ، كه چون ما در صدد امضاء قرار داد با اتحاديه اروپا هستيم ، چنانچه شما تجربياتي در اين زمينه داريد ، در اختيار ما قرار دهيد .

وي تصريح كرد كه در حال حاضر در تركيه ۳۳ دانشكده حقوق وجود دارد ، البته تعداد زياد اين دانشكدهها به معني وجود عدالت پر بار نيست . حقوق دان بايد انسانها را دوست داشته باشد و در عين جسارت ، قادر به استقلال راي باشد .

ما در تركيه ۹۲۲۹ قاضي و دادستان داريم كه از اين ميان ۱۸۱۵ نفر خانم هستند . در ارجاع پرونده تفاوتي بين خانمها و آقايان قضات نيست . لكن قاضي دادگاه اطفال بايد متاهل بوده و داراي فرزند باشد .

وي افزود :
به نظر بنده ، حقوق دانان ميتوانند كارهاي زيادي براي انسانها انجام دهند . وي شاهد مثال خويش را اقدامات آقاي مصدق بيان نمود و اضافه كرد ، در كشور تركيه تعريف عملكرد مرحوم مصدق زبانزد عام و خاص است .

آنگاه آقاي جندقي در ادامه توضيح داد :
مشكلاتي كه در داگستري اشاره كرديد ، تقريبا شبيه كشور ايران است . در خصوص رايانهايكردن سيستم قضائي ، در ايران اقداماتي شده است ، كه البته پذيرش توسط قضات قديمي با سختي به همراه است . به نظرم ، بايد در استخدام قضات جديد ، رايانه جزو امتحانات ايشان قرار گيرد و البته اين امر نياز به زمان دارد .

حال سوالي كه مطرح است ، آيا امر وكالت در تركيه الزامي است يا خير ؟

آقاي كايا در پاسخ توضيح داد :
خير در تركيه وكالت الزامي نيست . كسي كه حقوق ميخواند ميتواند قاضي يا وكيل شود ، ولي بايد ۱۸ ماه دوره كارآموزي را طي كند .

وي افزود :
بيشتر جرائم در تركيه مربوط به سرقت ، غصب ، قتل و تخلفات رانندگي است . از سال ۱۹۸۷ جرائم تروريستي نيز زياد بوده است ولي رو به كاهش است .

قبلا در سال ۱۹۸۰ به لحاظ بحران اقتصادي ، صدور چك بلامحل جنبه كيفري داشت ليكن اكنون فقط جنبه حقوقي دارد ولي براي صدور دسته چك جديد ، توسط بانك ، با محدوديت ايجاد ميشود .

آنگاه آقاي كايا سوال نمود كه تجربيات ايران درخصوص كاهش مراجعات به دادگستري چيست ؟
آقاي جندقي پاسخ داد :
تاسيس شوراهاي حل اختلاف از طرف قوه قضائيه ميتواند موجب كاهش مراجعات شود بعلاوه در ايران اقداماتي براي جرم زدائي از قوانين و ايجاد مراجع رسيدگي كننده غير قضائي در حال انجام ميباشد .

در ادامه سوالات مطروحه بين هيئت ايران و آقاي كايا ، مشخص گرديد كه :
در تركيه مرجعي براي رسيدگي به جرائم كم اهميت وجود ندارد ، ولي براي تطابق وضعيت با نظام قضائي اروپايي در صدد ايجاد آن هستند . جابجائي قضات توسط شوراي عالي قضات انجام ميشود . وزارت دادگستري در تربيت وكيل هيچ گونه دخالتي ندارد . بعلاوه قضات تركيه از لحاظ دريافت حقوق ، با يكديگر اختلاف ندارند .
بالا
فهرست اصلي


 *English
Lawyer Search <  
Francias* 

 *كانون جهاني (IBA)
اتحاديه كانونها
 *مصوبات
 *مجمع عمومي
 * شوراي اجرائي
 *كميسيون‌انفورماتيك

كانونهاي وكلا
 *مركز
 *فارس
 *آذربايجان شرقي
 *آذربايجان غربي
 *اصفهان
 *مازندران
 *خراسان
 *گيلان
 *قزوين
 *كرمانشاه و ايلام
 *خوزستان
 *همدان
 *قم
 *كردستان
 *گلستان
 *اردبيل
 *مركزي
 *بوشهر
 *زنجان
 *لرستان
 *کرمان


امور وكلا و كارآموزان  *فهرست اسامي
 *مصوبات كانون
 *كميسيون حقوقي
 *كارآموزي و اختبار
 *آزمون وكالت
 *نظرات وكلا

طرح‌ها و لوايح وكالت
 *كتابخانه
 *مقالات حقوقي
 *مجله حقوقي
 *نشريه داخلي

منابع حقوقي
 *بانك قوانين
 *آراء قضائي
 *نظرات مشورتي
 *لوايح و اوراق
 *مراجع رسيدگي
 *پرسش و پاسخ

سايتهاي‌اطلاع‌رساني
 *حقوقي و داخلي
 *حقوقي خارجي
  لطفا برای مشاهده بهتر تارنما قلم فارسی موجود را دریافت کنید.  كاوش پيشرفته
All Rights Reserved.
© 2003 Iranian Bar Associations Union
No. 3, Zagros St., Argentina Sq., Tehran, Iran
Phone: +98 21 8887167-9     Fax: +98 21 8771340    
Site was technically designed & developed by Nima Norouzi